blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 7 AY 1 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

7 aylık gelişiminizle ilgili daha etkileyici gerçekleri öğrenin.

Tanıma becerileri

Bebeğiniz şimdi aktif olarak saklambaç oyunlarına katılıyor. En sevdiği oyuncaklarından birini yere koyun ve bir peçeteyle örtün. Peçeteyi kaldırın ve " cee ee!" Deyin Tekrar örtün ve tekrarlayın.

Daha fazla eğlence için, bir nesneyi bir şeyin altına gizleyin ve onu keşfetmesini bekleyin. Bebeğinizi her ortamda meşgul etmek için en kolay yollardan biri!- örneğin market koridorlarında yüzünüzü bir nesne ile gizlemek

Bebeğiniz, kutunun içindeki süprizin şarkının sonunda ortaya çıktığını hatırlayabilir - yine de her seferinde hala ilk seferdeki gibi güler. Ayrıca farklı tondaki sesleri tanıyabilir ve sert konuşursanız gözyaşlarına boğulabilir.

İnteraktif oyun zamanı

Tahmin edilebilirliği sevdiği için bebeğiniz aynı oyunu oynamaktan ya da aynı kitabı tekrar tekrar okumaktan hoşlanıyor. Fış fış kayıkçı şarkısına ek olarak, repertuarınıza "ali babanın bir çiftliği var" ve "Bu Küçük aslancık" gibi klasikleri eklemeyi deneyin. Bu şarkıları söylerken onu da dahil etmeyi unutmayınJ

Suluk zamanı

Bebeğiniz zaten parmak şekilde kesip hazırladığınız yiyecekler ile beslenmeye başlamış olabilir, ancak bu ayına uygun gıdalar ile tanışma serüveni 10. ayına kadar sürebilir. Tadım günlerinde, onu su ile çoktan tanıştırmadıysanız artık eline bir suluk tutturabilirsiniz.

Ona bardak ucu olan ve iki kulplu bir kırılmaz bardak vermeyi dene. Bebeğiniz kırılmaz su kupasından daha fazla sıvı alamadığı için sinirleniyorsa, kupanın üstündeki ucu çıkarın. Bebeğiniz suluğun içinden nasıl su çekeceğini bulmakta zorlanıyorsa, kapağı çıkarın ve ilk önce doğrudan bardaktan içmesini sağlayın (içeceği ağzına akması için nasıl içeceğini gösterin).

Bebeğinizi daha sonra bir bardağa geçmesini, biberondan vazgeçmesini kolaylaştırabilir. Emziriyorsanız, biberonu tamamen atlayıp doğrudan bir küçük bardak ile de verebilirsiniz.

Unutma, bebeğin eşsiz ve değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, sağlık uzmanınıza danışın.

· Hayatınız: Sezgilerinize güvenin

"anneler hisseder" bir klişeden çok daha fazlasıdır. Bebeğinizi büyütmenize yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Bebeğinizi en iyi siz bilirsiniz, bu nedenle bebeğinizin durumundaki değişiklikler söz konusu olduğunda özellikle iyi bir sorgulayıcı olabilirsiniz.

Kendinize güvenin. Yaptıklarınız düşündüklerinizden daha fazlası. Bebeğinizin sağlığı, gelişimi veya genel refahı hakkında hiçbir şeyin doğru olmadığını düşünüyorsanız, bu tür hisleri reddetmek için çok aceleci olmayın. Pek çok ebeveyn, ateşin ortaya çıkmasından önce bile bir hastalığın başlangıcı veya davranışsal değişikliklere veya gelişimsel bir gecikmeye neden olan tanı konmamış bir hastalığın varlığı söz konusu değilken, bir sorunun ilk belirtilerini tespit etmekte tıbbın önünde olmuştur.

Peki ne yapmalısın? İçgüdülerine kulak ver. Gözlemlerinizi yazın. Bebeğinizin doktoruna danışmaktan çekinmeyin. Hala ikna olmamış gibi hissediyorsanız, sizi tatmin edecek bir cevap bulana kadar devam edin.

Arada bir olmadığında hata yaparsanız veya bir problemden şüphelenirseniz endişelenmeyin - herkes öyle yapar.

Duygularınızı tanımaya başladığınızda ve deneyimlerden öğrendiğinizde bebeğiniz için doğru olanı nasıl yapacağınızı çözeceksiniz.

· Öğrenin: Ateş

Ateşi nasıl tespit edebilirim?

7 aylıkken, bebeğinizi çok iyi tanıyorsunuz ve muhtemelen bir şeylerin yanlış olup olmadığını söyleyebileceksiniz. Normalden daha sıcak hissediyorsanız, sıcaklığını ölçmek için bir termometre kullanın. Normal bir sıcaklığın 37 santigrat derece olduğunu sık sık duysanız da, sağlıklı bir bebek için sıcaklık ölçme, rektal olarak alınan 36 ila 38 derece C arasında bir aralıkta olabilir.

Ne zaman endişelenmeliyim?

İnanması zor, ateş bebeğinizin arkadaşıdır - vücudunun bir enfeksiyonla savaşmak için ısındığı anlamına gelir. Bebekler daha büyük çocuklardan daha yüksek ortalama sıcaklıklara sahip olma eğilimindedir, bu nedenle bir bebekte "ateş" var demek için aranan kriterler aşağıdaki gibidir:

  • 38 derece C üzerinde rektal veya alın sıcaklığı
  • 37.8 derece C üzerinde bir kulak sıcaklığı
  • 37.2 derece C üzerinde bir koltukaltı sıcaklığı

Çünkü daha büyük çocuklar bize neresinin ağrıdığını söyleyebildiklerinden, düşük dereceli ateşler için daha az endişelenmeye meyilliyiz. Ancak çocuğunuz 3-6 aylıkken bunu yapamaz, bu nedenle bebeğiniz yukarıdaki sıcaklıklara erişiyor veya onu aşıyorsa doktora başvurmalısınız. 7 aylık ve daha büyük yaşlarda doktora gitmek için sıcaklığın 38 dereceye (rektal yoldan veya alından) ulaşmasını beklemek uygundur. Ne olursa olsun, endişeleniyorsanız, bebeğinizin doktorunu aramak her zaman uygundur.

Ayrıca, ateşe aşağıdakilerden herhangi birinin eşlik etmesi durumunda da arayın: solunum zorluğu, cilt üzerinde küçük mor-kırmızı lekelerin veya büyük mor lekelerin ortaya çıkması, iştahsızlık, yutkunmama, aşırı sarkma, uyuşukluk, parlak göz veya aksi takdirde olağandışı görünüm, ya da huzursuz veya alışılmadık davranışlar. 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklarda ateş, ateşli nöbetleri de tetikleyebilir - iyi huylu ama korkutucu bir deneyim. Bunlardan hangisi var ise ve aradığınız zaman doktorunuz sorduğu diğer semptomlardan da bahsedin.

Bebeğimin ateşini düşürmek için ne yapmalıyım?

Kıyafetleri çıkarmayı, ona ılık bir küvet veya süngeri yardımıyla vücudunu ıslatmayı (soğuk su ile değil) çok soğuk olmayan bir odada dinlenmesini sağlamayı deneyin. Sık sık emzirme veya biberon yardımıyla besleyerek su kaybını önleyin.

Bu adımlar rahatlama getirmezse, bebeğinizin doktorunu arayın. Hangi ilacın ve dozajın uygun olduğunu sorduğunuzdan emin olun – uygun dozaj ilaç bebeğinizin ağırlığına göre değişir, bu da sıklıkla değişir. Uygun aralıklarla asla önerilen dozajdan fazlasını vermediğinizden emin olun. Bebeğinizin ateşini düşük tutmak için yüksek dozlar gerekiyorsa, doktorunuz alternatif ibuprofen ve asetaminofen'i (aşırı doz riski olmadan daha sık ilaç vermenizi sağlar) tavsiye edebilir. Her iki alternatifi de eczaneden edinin. Bebeğiniz başka bir ilaç kullanıyorsa doktora hatırlatın ve ateşli bir çocukta Reye sendromuna neden olabilecek bir bebek aspirini vermeyin.

Ateşin kendisinden daha önemli olan, çocuğunuzun genel olarak nasıl hissettiğidir. Yemek yiyor, uyuyor ve iyi oynuyorsa, muhtemelen tedaviye veya tıbbi yardıma ihtiyacı yoktur. Ateşe gelince, sezgilerinize termometreniz kadar güvenin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon