blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 2 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Önlükler yetişmez

Bebeğinizin tükürük bezleri, rahminizde bulunduğundan beri çalışıyor, fakat onun akmaya başladığını fark edebilirsiniz. Ayrıca her şeyi ağzına sokuyor ve yutabileceğinden daha fazla tükürük üretiyor.

Bu, bebeğinizin henüz diş çıkardığı anlamına gelmez - en azından iki hafta daha olmayacak. Bebeklerin büyük çoğunluğu ilk dişlerini 4-7 aylık arasında çıkarırlar. Bebeğinizin erken gelişimi varsa, ilk beyaz başını, altta iki orta dişten birini, 3 ay gibi erken bir sürede görebilirsiniz. (Ve nadir durumlarda, bebeğin ilk dişi doğumda görünür!)

Birçok anne-baba, tükürükler için bebeklerine bir önlük takar. Boğulmayı önlemek için bebeğiniz uyurken çıkarmayı unutmayın.

İyi haber şu ki, bebeğinizin ağzının oyuncaklara ve diğer nesnelere karşı hastalıkları önleyen proteinlerle kaplaması. Şanslı durum, çünkü ellerini alabileceği her şeyi keşfetmeye devam edecek.

Uyku uykunun mayası

Bebeğiniz gece boyunca uyuyorsa (beş ya da altı saat boyunca), çok az sayıda kişiden birisiniz. Çoğu 2 aylık bebekler gece boyunca hala uyanıyor, ancak birçoğu artık uyuyabilir ve daha uzun süre gündüz uyanık kalabilir. Bebeğiniz muhtemelen iki ila dört uzun gündüz uyku periyoduna ve 24 saat içinde 14 ila 16 saatlik toplam uyku süresine sahip olacak.

İlginç bir not: Bebeğiniz ister bir gece kuşu, ister sabah şakası olsun, ister uzun, uyuyan veya kısa uyuyan olsun, muhtemelen çocukluk boyunca bu şekilde kalacak.

Yeni bir sayfa açmak

Bebeğiniz nasıl sallanacağını öğreniyor. Bu yaşta, muhtemelen yanından sırtına ve sırtından yanına hareket edebilecektir. Tam öğrenme bir ay kadar sürmeyecek, çünkü o manevra için daha güçlü boyun ve kol kaslarına ihtiyacı var.

Bebeğinizin hareket kabiliyetinin artması, bebek bezi değişiklikleri sırasında ona yardım etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bebeğinizi asla etrafta dolaşabileceği bir yatakta ya da yükseltilmiş herhangi bir yüzeyde bırakmayın.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: İyi çocuk bakımı bulma

Hangi tür çocuk bakımı düzenlemesini tercih ettiğinizden emin olsanız bile, tüm seçeneklerinizi anlamanız iyi bir fikir olabilir. Ne bulduğuna şaşırmış olabilirsin.

Bebeğinize uygun bir günlük bakım merkezi veya evde günlük bakım ararken, diğer ebeveynlerden tavsiye isteyin. Mümkün olduğu kadar çok yeri ziyaret edin ve günün farklı saatlerinde her biri için mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye çalışın, farklı yerlerin nasıl olduğunu anlamak için bakıcılar, yönetmen ve ebeveynlerle konuşun. Personelin bebeğinizle nasıl etkileşimde bulunduğuna dikkat edin. Bakıcı veya dadı arıyorsanız, başkalarından referans alın ve takip edin. Daha sonra, bakıcı veya dadıyı bebeğinize birkaç saat boyunca izlerken, evde işler yaparken ya da bazı şeylerle ilgilenirken deneme yapmayı düşünün.

· Bilgi edinin: Reflü

Reflü Nedir?

Reflü, gıda ve asidin mideden tekrar yemek borusuna döndüğü zamandır. Tüm bebeklerin reflüde olması normaldir - bazı beslemelerin ardından tükürürler veya az miktarda süt tüketirler. Bebeklerin yüzde 50'sinin reflü geçirdiği tahmin ediliyor. Bu reflü zamanlarının çoğu kısadır ve semptomlara neden olmaz. Ancak, bebeğiniz gün boyunca bol miktarda süt vaya hazır mama tüketmiyor ve göğsünüzün şişmesine neden oluyorsa veya günde birkaç kez kustuysa, gastroözofageal reflü hastalığı adı verilen bir sorun olabilir.

Reflü, uzun süreli kramplara ve yeme ile birlikte gelen ağrı, kusma ile kendini gösteriyor olabilir. Şiddetli vakalarda, reflü'lü bebekler tıkanır, öksürür veya yeterince kilo alamazlar. Bebeğinizin doktoruna geri bildirim yapın ve belirtilerinden tam olarak bahsettiğinizden emin olun.

Reflü ye ne sebep olur?

Asıl sorun, zayıf bir özofagus sfinkteridir - boğazı mideye bağlayan kas kapakçığı. Bebeklerin çoğu nispeten rahat bir alt özofagus sfinkteriyle doğar. Bu gevşeklik nedeniyle yiyecek, ait olduğu midede kalmaz. Çok fazla hava yutulması ve aşırı besleme de geri akışa katkıda bulunabilir.

Reflü nasıl tedavi edilir?

Bebeğiniz formülle besleniyorsa, doktoru soya bazlı veya hipoalerjenik bir formüle geçmeyi önerebilir. Bebeğinizin midesini çok fazla veya çok sık doldurmamak için daha küçük ve daha sık beslemeleri denemeniz önerilebilir. Bazı çalışmalar anne sütüne bebek pirinç gevreği eklenmesinin veya koyulaştırmak için formülünün bazı reflü semptomlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bebeğinizi beslenmeler sırasında ve sonrasında yarı pozisyonda tutmak, başı 30 derece kadar yükselmek, sütün tekrar kalkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Sık sık geğirme bile reflü semptomlarını azaltabilir.

Doktor, bebeğinizin günlük olarak kullanması için, yetişkinlerin mide ekşimesi için aldığı ilaçlara benzer şekilde bir antasit veya asit engelleyici bir ilaç önerebilir (ancak bebeğinize doktor emri olmadan herhangi bir ilaç vermeyin). Ayrıca, bebeğinizin semptomlarının reflü bölümlerini ve asit seviyelerini ölçmek için özefagusa yerleştirilen bir pH probu ile daha fazla değerlendirilmesini önerebilir.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon