blog.1.image
October 10th

Bebeklerde Reflü

Reflü Nedir?

Reflü, gıda ve asidin mideden tekrar yemek borusuna geri dönmesidir. Tüm bebeklerin reflü görülmesi normaldir - beslemelerin ardından tükürürler veya az miktarda kesik süt çıkartırlar. Bebeklerin yüzde 50'sinin reflü geçirdiği tahmin ediliyor. Bu reflü zamanlarının çoğu kısa sürelidir ve reflü semptomlarını anlayamayabilirsiniz. Ancak, bebeğiniz gün boyunca bol miktarda süt vaya hazır mama tüketmiyor ve göğsünüzün şişmesine neden oluyorsa veya günde birkaç kez defa kusuyor ise, gastro özofageal reflü hastalığı adı verilen bir sorun olabilir.

Reflü, uzun süreli kramplara ve yeme ile birlikte gelen ağrı, kusma ile kendini gösteriyor olabilir. Şiddetli vakalarda, reflü'lü bebekler öksürürken tıkanır veya yeterince kilo alamazlar. Bebeğinizin doktoruna mutlaka bildirin ve belirtileri tam olarak bahsettiğinizden emin olun.

Reflü ye ne sebep olur?

Asıl sorun, zayıf bir özofagus sfinkteridir - boğazı mideye bağlayan kas kapakçığı. Bebeklerin çoğu nispeten rahat bir alt özofagus sfinkteriyle doğar. Bu gevşeklik nedeniyle yiyecek, ait olduğu midede kalmaz. Çok fazla hava yutulması ve aşırı besleme de geri çıkartmaya neden olabilir

Bebeklerde reflü belirtileri nelerdir?

  • Bebeğin aç olsa bile emmek istemez ve reddeder.
  • Uykusunda huzursuzluk yaşar.
  • Genellikle huzursuz bir bebek olur.
  • Çok sık ve ağız dolusu kusabilir. Bazen bu kusma, fışkırırcasına olabilir.
  • Beslenme sırasında veya sonrasında asabileşir.
  • Özellikle yemeklerden sonra sırtüstü yatırdığın zaman öksürdüğünü, hırıltılı sesler çıkardığını ve ağladığını fark edebilirsin.

Bebeklerde reflü nasıl geçer?

Bebek reflüsü pek kaygı verecek bir durum değil ama miniğin bu durumu aşana kadar, tükürüğünü temizlemek için elinin altında fazladan bir bez stoku bulundurman gerekiyor. Bebeklerde reflü tedavisinde beslenmeye anne sütüyle devam etmek avantaj sağlıyor.

Küçüğünü besledikten sonra karnına bastırmaman, karnındaki basıncı artıracak müdahalelerden kaçınman ve beslenme sonrası çok hareket ettirmemen önemli. Reflüyü en aza indirgemek için neler yapabilirsin?

1. Az ve sık beslemeyi dene

2. Reflü sancısına iyi gelen yatış pozisyonlarını öğren

3. Emziğin ucunu kontrol et

4. Anne sütünün veya mamanın kıvamını koyulaştır

5. Beslenme düzeninden inek sütünü çıkart

6. Gazını çıkart

Reflü nasıl tedavi edilir?

Bebeğiniz hazır mama ile besleniyorsa, doktoru hipoalerjenik bir mamaya geçmeyi önerebilir. Bebeğinizin midesini çok fazla veya çok sık doldurmamak için daha küçük ve daha sık beslemeleri denemeniz önerilebilir. Bazı çalışmalar anne sütüne bebek pirinç gevreği eklenmesinin veya koyulaştırmak için formülünün bazı reflü semptomlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bebeğinizi beslenmeler sırasında ve sonrasında yarı pozisyonda tutmak, başı 30 derece kadar yükselmek, sütün tekrar kalkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Sık sık geğirme bile reflü semptomlarını azaltabilir.

Doktor, bebeğinizin günlük olarak kullanması için, yetişkinlerin mide ekşimesi için aldığı ilaçlara benzer şekilde bir antasit veya asit engelleyici bir ilaç önerebilir (ancak bebeğinize doktor emri olmadan herhangi bir ilaç vermeyin). Ayrıca, bebeğinizin semptomlarının reflü bölümlerini ve asit seviyelerini ölçmek için özefagusa yerleştirilen bir pH probu ile daha fazla değerlendirilmesini önerebilir.

Reflüsü olan bebeği emziren anneler neleri yememeli?

Anne sütü, reflü tedavisinde oldukça işe yarıyor. Bebeğinde reflü problemi varsa tüketmemen gereken gıdalar şu şekilde:

  • Aşırı baharatlı gıdalar,
  • Turunçgiller,
  • Kahve gibi kafeinli içecekler,
  • İnek sütü ürünleri.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon