blog.1.image
October 10th

21 Aylık Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

  • Eski dergilerden çeşitli resimler keserek bir sepetin içine koyun. Teker teker sepetin içinden resimleri çıkararak bebeğinize gösterin. Gösterdiğiniz resmin ne olduğunu sorun ve yanıt vermesini bekleyin.
  • Bebeğinize gece uykuya yatmadan önce bir hikaye anlatın. Hikayenin kahramanını bebeğinizin ismi ile değiştirin. Bebeğinize parmak kuklası ile hikâye anlatın.
  • İçi küçük top dolu kavanozu sallayarak “Aaa! Bak burada ne buldum. Bir sürü renkli top” ifadesini neşeli bir şekilde söyleyebilirsiniz. Bebeğinizle masaya oturarak topları  rahat alabileceğiniz bir kabın içine koyun.
  • Renkli, içi delik blokları çubuktan geçirme oyunu oynayın. Oyunu siz başlatın ve sırayla bir siz bir bebeğiniz çubuğa blok geçirin. Oyununuz bittiğinde çubuk panosunun fotoğrafını çekerek bebeğinizin başarısını somut bir şekilde gözlemlemesini sağlayın. Bebeğinizin başarısını takdir edin.
  • Sevdiği bir oyuncağı şeffaf, vida kapaklı kavanozun içine koyun. Oyuncağını aradığında “Oyuncağın bu kavanozun içine girmiş. Hadi onu oradan çıkaralım” diyerek bebeğinizin bir elini kavanozun kapağını tutup çevirmesi için yönlendirin. Kavanozun altını sabitçe tutarak ona yardım edin. Kavanozu açtığında “Başardık! Artık oyuncağın kavanozun içinde değil” diyebilirsiniz.Vidalı kapaklı bir kavanozun içine bebeğinizin en çok sevdiği yiyecekleri koyun.”Bak burada ne var? “diyerek ilgisini kavanoza çekin. Ardından kavanozu nasıl açtığınızı ona gösterin. Kavanozdaki yiyecekten bir tane alıp “A bak kavanozda ne varmış?” vb.tepkiler verin. Kavanozu tekrar kapatarak kavanozu bebeğinize uzatın. Birlikte açıp yiyecekleri afiyetle yiyin.
  • Bebeğinizle birlikte bahçeye çıkın. Elinize vidalı kapaklı plastik bir kap alın. İçine sus doldurun ve kabı elinizde sallayın. Ardından kabın kapağını açmasını isteyin. Suyu istediği uygun bir yere boşaltmasına fırsat verin. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
  • Rahatlıkla koşulabilecek bir alanda bebeğinizle yakalama oyunu oynayın. Bebeğinizin ismini söyleyerek “Gelde yakala,gelde yakala,gelde yakala gel gel gel “ ifadesini ritmik bir şekilde söyleyip ağır tempoda koşun. Sizi yakalamasını sağlayıp bu sefer “Şimdi seni yakalayacağım” diyerek onu kovalayın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon