blog.1.image
October 10th

9-12 Aylık Bebek Beslenmesi

9-12 Aylık Bebek Beslenmesi

9-12. aylar bebeğinin sofra alışkanlığı kazanmaya ve aile sofrasındaki yiyeceklerden kendisine uygun olanlarla beslenmeye başlayabileceği aylardır.

9-12. aylar bebeğinin, aile sofranızdaki yiyeceklerden kendisine uygun olanlarla beslenebileceği aylardır. Bu dönemde amaçlanan, bebeğinin erişkin beslenmesinde yer alan besinlere bilinen tatlarıyla alışmasıdır. Bir yaşına kadar bebeğini farklı yiyeceklerin lezzetine alıştırırsan daha sonraki yıllarda iştahsızlık ihtimalini azaltmış olursun.

Bu aylar içerisinde diş gelişimi de hızla ilerleyebilir. Bebeğinin dişleri çıkmaya başladıysa da havuç ve salatalık gibi sert yiyecekleri hem diş etlerini kaşıması hem de tatması için verebilirsin. Tabii diş kaşıyıcıların önemini de atlamak olmaz.

Bebeğinin eline verdiğin yiyeceklerin boğazına takılmasından korkuyorsan bebek yiyecek filelerini kullanabilirsin.

Diş çıkarma döneminde bebeğinin beslenme düzeninde ve alışkanlıklarında değişiklikler olabilir. Mesela bebeğin anne sütüne dönme eğilimi gösterebilir, kaşığı reddedebilir.

9 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğine 9. ayıyla birlikte artık çiğneme refleksinin gelişmesi için daha pütürlü ve parçalı gıdaları sunman lazım. Aile sofrasında bebeğinin önüne koyacağın parmak yiyecekler, bebeğinin yeme becerilerini de geliştirmesini sağlar. Henüz dişleri çıkmamış olsa da bebeğin özellikle pişmiş sebze ve meyve gibi besinleri çiğneyebilir.

Bu açıdan parmak gıdalar 9 aylık bebeğinin hem çiğneme hem de tutma becerisinin gelişmesi için çok faydalı olabilir.

Bebeğin için örnek 10 parmak gıda

  1. kabak dilimi
  2. elma dilimi
  3. havuç dilimi
  4. muz dilimi
  5. armut dilimi
  6. brokoli
  7. salatalık dilimi
  8. penne makarna
  9. karpuz dilimi
  10. köfte

9 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalı?

Bu ayda bebeğinin kilosu 8. aya göre yarım kilo artacak, boyu ise yaklaşık 1 cm uzayacak. Yüzdelik dilimini öğrenmek için boy kilo takibi aracımızı kullanabilirsin.

10 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebeğinin 10. ayı, sofra alışkanlığı kazanması açısından önemli aylardır. Tüm ailenin sofrada birlikte olduğu yemekler sayesinde bebeğin ev düzenini anlamaya başlar. Yemek yiyen aile fertlerini izleyen bebeğin henüz taklit edemese de yemek kurallarını öğrenmeye başlıyor.

10 aylık bebek yemeği olarak kendine hazırladığın yemekleri minik kuzuna verebilirsin. Ama tabii ki onun için uygun baharatları kullandıysan! Ayrıca belirtelim, yemek sularının hiçbir besleyici özelliği yok! Yani suya ekmek banıp çocuğuna vermen yalnızca boş kaloriye neden olacak.

10 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalı?

Bebeğin 10. ayında ortalama 1 kilo alıp, yaklaşık 1 cm uzayacak. Yüzdelik dilimini öğrenmek için boy kilo takibi aracımızı kullanabilirsin.

11 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

1 yaşına yaklaşmakta olan bebeğin yavaş yavaş senle aynı yemekleri paylaşıyor! Yakında daha önce yiyemediği birçok besini de yiyebilecek. Bu süreçte bebeğin yürüme alıştırmalarına başlayacağı için kilo alımı duraksayabilir ama endişe etmene gerek yok!

Kahvaltı bu aylarda daha da önemli! 11 aylık bebek kahvaltısı için tercihin lokma şeklinde ve iri parçalı gıdalardan olmalı. Bulamaç besinleri artık beslenme listesinden yavaş yavaş çıkarman lazım.

11 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalı?

Bebeğinin 8. aydan beri düzenli ilerleyen gelişimi, bu ayda biraz yavaşlayabilir. Yürüme çabaları gösterdiği bu dönemde bu durum oldukça normal! “Bebeğim kilo almıyor!” diye endişelenmemelisin, çünkü bebeğin artık yürümeye çalıştığı için bir miktar kilo kaybedebilir.Yüzdelik dilimini öğrenmek için boy kilo takibi aracımızı kullanabilirsin.

12 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kutlamalar başlasın, bebeğin artık 1 yaşında! Sofrada yeme, yasak gıdaları yavaş yavaş tüketmeye başlama ve çocukluk dönemine geçme zamanı geldi! 1 yaş bebek beslenmesinde yaşanan en büyük zorluklardan olan besin reddi geldi kapına dayandı. Bunun önüne geçmek için 12. ay öncesi dönemde mümkün olduğunca çeşitli gıdalar vermeli ve damak tadının oluşmasına zemin hazırlamalısın.

12 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olmalı?

12 aylık bebeğinin kilosu, doğum kilosunun yaklaşık 3 katına çıkmış olacak. Boyu da doğumundan bu yana yaklaşık 25 cm artacak.Yüzdelik dilimini öğrenmek için boy kilo takibi aracımızı kullanabilirsin.

9-12 aylık bebek kaç saatte bir beslenmeli?

9-12 aylık bebeğin 3 ana öğün ve 1-3 ara öğün olmak üzere, günde yaklaşık 4-6 kez ve yaklaşık 3-3.5 saatte bir beslenebilir.

Bebeğin 1 yaşına geldiğinde ise öğünleri dengesizleşip değişebilir. Çünkü artık ilgisini yemekten daha çok çeken şeyler mevcut.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon