blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 11 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebeğinize yardım etme kavramını tanıtmanın tam zamanı. Henüz başaramayacak olmasına rağmen, yeni yürümeye başlayan bir çocukken oyuncakları uzağa koymaya ve dökülen atıştırmalık yiyecekleri toplamaya yardımcı olmaktan heyecan duyacak. "Lütfen" ve "teşekkür ederim" i vurgulayın ve bu kelimeleri bir gün size tekrar etmesi için bir ortam hazırlayın!

Dil hakkında daha fazla bilgi edinmek

Bu noktada kelime hazinesi muhtemelen "anne" ve "dada" dışında sadece birkaç kelimeden oluşuyor olsa da, bebeğiniz muhtemelen yabancı bir dil konuşuyormuş gibi ses çıkaran kısa, tam anlamıyla anlaşılmayan cümleler kurabilir. Anlıyormuşsun gibi davran.

Bebeğinize, özellikle el hareketi ile ilgili bazı ipuçları verirseniz, basit soru ve komutlara cevap verebilir. Örneğin, "Ağzın nerede?" Diye sor ve üzerine gelin. Ya da "Kabı bana ver" i dene ve nesneyi göster. Hatta "hayır" için kafasını sallamak gibi kendi hareketlerini kullanarak size kendi yoluyla cevap verebilir.

Ona sana yardımcı olması için yardım et

Şimdi alıcı olduğu için bebeğinize nasıl yardım edebileceğini öğretmeye başlamanın tam zamanı. "Lütfen" ve "Teşekkür" i vurgulayın ve oyuncak temizleme zamanını oyuna dönüştürerek eğlenceli hale getirin. Muhtemelen henüz bir fikir edinemeyecek olsa da, başlamak için henüz erken değil. Görevi çok küçük parçalara ayırın. Bu yaşta, onunla onun yanında yardımına ihtiyaç duyacak.

Bu öğeye ad verin

Bebeğinizin nesneler ve adları arasında bağlantı kurmasına yardımcı olmak size kalmıştır - ne kadar çok yaparsanız, çocuğunuzun kelime haznesi o kadar hızlı büyür.

Bebeğinizle konuşmaya devam edin ve bir şeyler etiketleyin. Tırmanırken merdiven basamaklarını sayın ve marketteki meyve ve sebzelerin adlarını ve renklerini gösterin. Bebeğinize bir resimli kitap okuyun ve tanıdık nesnelere işaret etmesini veya ad vermesini isteyin.

Arada bir görüşünü isteme: Ona kırmızı mı yoksa mavi çorap mı giymek istediğini, bloklarıyla mı yoksa istifleme halkalarıyla mı oynamak istediğini sor. Ona sadece iki seçenek verin - ikisi de tam önünde. Cevap vermeyebilir, ama sonra yine sizi şaşırtabilir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Bilgi edinin: Başparmak emme

Bebeğim parmağını emerse endişelenmeli miyim?

Hayır. Parmak emmek kendilerini rahatlatmak için sağlıklı, doğal bir mekanizmadır. Bazı bebeklerin doğduğu andan itibaren kulandığı doğal, kendi kendini rahatlatan bir eğilimdir ve endişe ya da alarm için bir neden değildir.

Parmak emme diş problemlerine neden olur mu?

Uzmanlar, bebekler için bunun bir risk olmadığı konusunda hemfikirler. Bazıları, çocukların 2 yaşına kadar dişlerini etkilemeden baş parmaklarını bile emebileceklerini ve daimi dişler genellikle kalıcı dişler görünmeye başladığında en fazla 4 ya da 5 yaşına kadar güvenle yapabileceğini söylüyor.

Emzikler parmak emmekten daha iyi bir seçim midir?

Emzikler, bebeklerin kendilerini rahatlatmaları için iyi bir yoldur, ancak mutlaka daha iyi olmuyorlar: Bebeğiniz, örneğin yatağından düşerse emziklerini almanız konusunda size güvenmeyi öğrenebilir, örneğin, kaybolabilir veya kirlenebilir. . Artı tarafta, bebekler genellikle emzikleri diş sağlığı için bir risk oluşturmadan önce çok iyi büyürler.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon