blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 8 AY 1 HAFTALIK

Bebeğin nasıl büyüyor

Emekleme

Bebeğiniz sürünerek (kendini karnının üzerinde iterek), ya da ters yönde sürünerek hareket ediyor olabilir –elini ve ayağını ilerletmek için elleri üzerinde kendini ileriye veya geriye iterek geziniyor.

Sürünme bebeğinizin kendi başına verimli bir şekilde dolaşmasının ilk yöntemidir. Genellikle, önce kendilerini elleriyle çekmeyi ve sonra da ellerini ve dizlerini kaldırmayı öğrenir. Sonra dizleriyle iterek ileri ve geri nasıl hareket edeceğini anlayacaktır. (Bir "savaş sürünmesi", bir bacağın itici ve bir kolun çekici olduğu bir varyasyondur.)

Sürünme veya bu varyasyonların tümü, yakında yürümesini sağlayacak olan kasları güçlendirir. Bebeğiniz hangi hareketlilik yöntemini kullanıyor olursa olsun, etrafta dolaşma problemini nasıl çözdüğünü görmek büyüleyicidir.

Mobilyalar ben geldim!

Bebeğiniz mobilyalara tutunarak kendini ayakları üzerinde durma pozisyonuna getirebilir. Aslında, bebeğinizle kanepenin yanında durursanız, kendini kaldıramasa da tutunarak ayakta beklemesini sağlayabilirsiniz.

Bu aşamada bazı ebeveynler çocuklarını bebek yürüteçlerine koyar, ancak bu iyi bir fikir değildir. Yürüteçler güvensiz: Bebeğiniz, bir sıcak soba veya bir şişe çamaşır suyu gibi normalde ulaşamadığı şeylere ulaşmak için bu yürüme araçlarını merdiven olarak kullanabilir. Dahası, mobilyalara tutunarak gezinme fırsatı vererek yürümeyi öğrenmesine yardımcı olan, yürümeyi sağlayan tüm yer aktivitelerden vazgeçmesine neden olur.

Önce güvenlik

Bebeğinizin yeni keşif hareketliliği şimdi çarpma ve düşme evresine giriyor. Bunlar çocukluğun kaçınılmaz bir parçası ve kalbiniz zaman zaman parçalansa da, bebeğinizin çevresini keşfetmesini ve sınırlarını keşfetmesine izin verin ve izlemeye çalışın.

Bebeğinizi korumak için doğuştan gelen içgüdülerinizi sınırlandırmak, ona büyümesi ve öğrenmesi için olanak sağlar. Bununla birlikte, evinizi bebek için güvenli hale getirmek için her türlü çabayı gösterin. Bunu yapmanın iyi bir yolu, olası tehlike bölgelerini bulmak için bebeğinizin seviyesine inmek. Kırılacak nesneleri emniyete alın, böylece örneğin devrilmeyecekler ve bebek trafiği fazla olan odalarda az ve güvenli mobilyalar bulundurun.

Perdeyi ve sivri köşeleri erişilemeyecek şekilde odayı tekrar düzenlemek, keskin sehpa köşelerine koruyucular koymak, çekmece kilitleri takmak, tehlikeli ev bitkilerini daha yüksek zemine yerleştirmek, zehirli temizlik malzemelerini ve ilaçlarını kilitlemek, elektrik prizlerini kapatmak ve güvenlik kapılarını emniyete almak için iyi bir zaman.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: ÇİFTE KUMRULAR

Birçok yeni anne-baba, bir bebeğin sunduğu yeni hayatın rutinine alıştıktan sonra, eşlerinden uzaklaştıklarını ve bir zamanlar hissettiği yakınlığı kaybettiklerini bildirmektedir. Bebek sahibi olmak, bir çiftin hayatında deprem etkisi yaratan bir olaydır. Günlük ayarlamanın getirdiği sıkıntı genellikle çiftlerden birine daha fazla iş yüklediği için, yabancılaşmış hissetmeye başlamak çok kolaydır.

Bu duyguları kabul etmek - önce kendinize, sonra eşinize - bu konuda bir şeyler yapmanın ilk adımıdır. Eşinize onu özlediğinizi bildirin. Bu şekilde hissediyorsanız, eşinizin de aynı duyguları hissetmesi ihtimali yüksektir ve onu dile getirdiğiniz için rahatlayacak.

Birlikte daha fazla zaman geçirmek için belirli bir plan yapın. Birlikte olmakla ilgili en çok neyi özlediğinizi düşünün ve bu deneyimleri tekrarlamayı bir öncelik haline getirin. Haftalık bir akşam veya başka bir özel ritüel olsun, beraber vakit geçirmek için zaman planlayın. Konuşma yalnızca bebeğinizle veya evde yapmanız gerekenlere odaklandığında, konuşmaları kendinize yönlendirmek için kullanabileceğiniz özel bir kod ifadesi kullanın.

Bebek bakımını ve ev işlerini özendirmenin yollarını yeniden değerlendirin. Bu sadece iş yükünüzü düşürmekle kalmayacak, sizin ve eşinizin birlikte eğlenceli bir şeyler yapmak için daha fazla zaman yaratacaktır. Kendinizi bir ekip olarak çalışırken de göreceksiniz.

· Öğrenin: Gelişimsel gecikme

Gelişimsel gecikme nedir?

Gelişimsel gecikme, oturma, gezinme, yürüme ve konuşma gibi çocukluk dönüm noktalarına karşı normalden daha yavaş bir ilerlemedir. (Prematüre bebekler için gelişim zaman çizelgesi düzeltilmiş yaşa göre belirlenmelidir.) Belirgin gelişimsel gecikmeler kalıcı veya uzun süreli gelişimsel bir bozukluğu gösterebilir veya göstermeyebilir. Aslında çoğu çocuk, gecikmelerden kurtulur.

Her bebeğin gelişim düzeni benzersizdir, ancak bebekler sıralı bir düzende beceriler edinme eğilimindedir. Bazı bebekler daha önce kaba motor becerileri (oturma gibi) geliştirirken, diğerleri ince motor becerileri (küçük nesneler almak gibi) kazanma konusunda daha hızlıdır. Bazıları hareket etmek için yavaş, ancak sesleri sözlü hale getirmek için hızlı. En önemlisi, zamanla çocuğunuzun giderek daha karmaşık zihinsel ve fiziksel beceriler geliştirmeye devam etmesidir.

Gecikmeye ne sebep olabilir?

Bebeğiniz basitçe başkalarının geçici süre belirli becerilere odaklanmak (ve uygulamak) olabilir. Ancak, dil gecikmelerinin (henüz açık olmayabilir) yakından takip edilmesi gerekmektedir. Yetişkinlerle yeterince iletişim kurulmamasından veya bir işitme probleminden kaynaklanabilir. Gecikmelerin daha az yaygın sebepleri, spina bifida ve otizm gibi bozuklukları içerir.

Bebeğimin bir gecikme olduğunu düşünüyorsanız ne yapmalıyım?

Dil edinimi ve fiziksel gelişim için zaman çizelgeleri ve gecikmenin uyarı işaretleri hakkında bilgi edinin. Birinin bebeğinizin gelişimini, duymasını ve vizyonunu değerlendirmesini sağlayın. (Bebeğinizin doktoru bunları düzenli olarak izlemelidir.)

Yaptığınız endişeli gözlemleri bir yere not edin ve bebeğinizin doktoruna endişelerinizi anlatın. Ayrıca, gelişimsel konularda uzmanlaşmış bir pediatrik doktora danışmak için irtibata geçmek isteyebilirsiniz. İçgüdülerine güven. Bebeğiniz sadece biraz zamana ihtiyaç duyabilir (ciddi gecikmeler nadirdir), ancak potansiyel sorunlara dikkat etmekten zarar gelmez

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon