blog.1.image
October 10th

23 Aylık Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

 • Bebeğinizle doktorculuk oyunu oynayın. Bebeğinize “ben çok hastayım öhöö öhöö, beni muayene eder misin?” diyerek bebeğinizin doktormuş gibi size iğne yapmasını sizi muayene etmesini isteyin.
 • Bebeğiniz oyuncakları ile oynarken elinize bir oyuncak bebek alarak yanına gidin. Oyuncak bebekle karşılıklı konuşun. Bebeğinizi de bebekle konuşması ve onunla oynaması için teşvik edin.
 • Bebeğiniz oyuncakları ile oynarken yanına oturun.“Ben sana misafir geldim, kahve yapar mısın?’’ diyerek bebeğinizin önündeki oyuncakları farklı amaçlarla kullanması için teşvik edin. Örneğin; bir legoyu bardak olarak kullanabilir. “aaa telefon çalıyor” diyerek bir lego parçasını telefonmuş gibi yapın. Bir süre sonrada bebeğinizin legoyu telefon gibi kulağına götürdüğünü gözlemleyin.
 • Bebeğiniz evcilik eşyaları ile oynarken yanına giderek “karnınızın acıktığını” söyleyerek size yemek hazırlamasını isteyin. Bebeğiniz size yemekler pişirecek ve getirecektir. Sizde “ımmm çok güzel olmuş. Eline sağlık ‘’ gibi ifadelerle onu  teşvik ederek oyunu sürdürün.Bebeğinizle birlikte tencere kapağı veya araba direksiyonuna benzeyen şeylerle araba sürüyormuş gibi yarış yapın.
 • Bebeğinizin nerde olursa olsun onun sorduğu soruları kısıtlamayın. Soru sorması için cesaretlendirin. Bebeğinizin “o ne ?, bu kimin?, Neden?, nerede?” gibi sorular sormasını gözlemleyin.
 • Yemek masasını bebeğinizle birlikte hazırlayın. Onun eline bir peçete, tuzluk, bardak vb. şeyler verip ona güvendiğinizi göstererek “onları masaya götürebileceğine inanıyorum” deyin. Bebeğinizin size yardımcı olması için fırsat yaratın. Yardım ettiği için ona teşekkür edin ve onu övün.
 • Temizlik yaparken bebeğinizin eline bir bez vererek size yardım etmesine fırsat verin.”Benim kızım/oğlum bana yardım ediyor. Evimizi temizliyor “ vb. ifadeler kullanın.
 • Bebeğinizle birlikte onun giysi dolabını düzeltin. Dolabın içinden kirli olan kıyafetleri ayırıp bebeğinize verin ve onları kirli sepetine atması gerektiğini söyleyin. Daha sonra “ben dolabındaki kazakları ya da tişörtleri katlayacağım sende pantolonları katla” diyerek iş bölümü yapıp size yardımcı olmasını sağlayın.
 • Etkinliğe başlamadan önce farklı boylardaki plastik bardakları renkli kağıtlarla kaplayın. Kapladığınız bardaklara yüz çizerek sevimli hale getirin. Ardından bebeğinizi yanınıza oturtarak bardakları iç içe geçirmesini isteyin. Gerekirse bu konuda kendisine model olun.
 • Bebeğinizin önüne iç içe geçen renkli,plastik saklama kutularından (büyük,orta,küçük )koyun.Kutuları boyutlarına göre iç içe geçirin.Bu işlemi yaparken en küçük kutuyu elinize alın “küçük kutuyu bu kutunun içine saklayalım.Şimdi de bu kutuyu daha büyük bir kutunun içine saklayalım.AA!! kutular birbinin içine saklandı. Bak tek kutu oldu “ diyebilirsiniz. Bu etkinliği mümkün olduğu kadar oyunlaştırabilirsiniz. Ardından aynı işlemi bebeğinizin yapması için ona rehberlik edin.
 • Bebeğinizle birlikte masaya geçin. Elinize küçük renkli bir kağıt alın. Makası bebeğinize verip parmaklarına makası geçirmesini ve elinizdeki kağıdı kesmek için makası açmasını isteyin. Makası açtığında arasına kağıdı tutarak bir hamlede kağıdı kesmesi için ara yönergeler verin.Başarısından dolayı bebeğinizi ödüllendirin.
 • Bebeğinizle uyku saatinin olmadığı zamanda masaya oturarak kağıda çizdiğiniz bir hayvan resmini ya da taşıt resmini etrafından kesmesi için bebeğinize yardımcı olun. Ve bebeğiniz makası açtığında kağıda koyun. Bebeğinize makası kapat dediğinizde kapatıp kağıdı kesmesini sağlayın.
 • Bebeğinizin merdivenle etkileşime girmesi inip-çıkması için fırsatlar yaratın. Önce elinden tutarak ve yanından durarak sonra sadece yanında durarak sistemli bir şekilde bebeğinizin merdivenden yardımsız inmesini destekleyecek alıştırmalar yaptırın. Bu etkinliği daha eğlenceli bir hale getirebilmek için son basamağa geldiğinde elinden tutarak basamaktan atlama oyunu oynayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon