blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 2 AY 3 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Dansçı olmasa da

Henüz dans yanlısı değil, ama küçük çocuğunuzun hareketleri biraz daha koordine oluyor. Yeni doğan günlerinin aksine ani kol ve bacak hareketleri daha yumuşak, daha dairesel hareketler yaptığını fark edeceksiniz.

Bebeğinize kollarını ve bacaklarını germek ve hareket ettirmek için yeterli alan verin. Yere bir battaniye veya oyun matı koyun ve istediği gibi hareket etmesine izin verin. Bu hareketler bebeğinizin gelişmekte olan kaslarını güçlendirmesine yardımcı olabilir. Karnının üzerine koyduğunuz zaman bacaklarıyla kendini itmeye başlayacaktır bu da yuvarlanmaya ve emeklemeye hazırlanmak için ilk adım.

Ses uyku tavsiyesi

Bebeğiniz kendi beşiğinde bağımsız olarak uyumasını mı yoksa önümüzdeki yıllarda da sizin yatağınızda size bağımlı olarak mı uyumasını istersiniz? Tabi ki bu sizin seçiminize kalmış bir şey olup, araştırmalar bağımsız uyuyan çocuğun uykusunu alarak uyandığını ve gelişiminin yaşıtlarına oranla önde olduğunu göstermektedir. Bunu sağlamaya başlamak için henüz erken değil. Küçük çocuğunuza günlük bir rutin oluşturup uygulamaya başlayabilirsiniz.

Rutinlerinizin arasında kucağınızda dans etme, şarkı söyleme, banyo yaptırma, yatma vakti hikayesi, uyku arkadaşı edindirme(yumuşak bir battaniye veya doldurulmuş hayvan gibi), evin etrafına taşınmak ve her odaya girişte iyi geceler şarkısı söylemek olabilir. Çocuğunuz büyüdükçe rutinleri iyice öğrenecek ve alışkanlık haline gelecektir.

"Merhaba benim adım..."

Bu yaşta bebeğiniz hem bebeklerle hem de yetişkinlerle arkadaş olmaya açık olmalıdır. Odaya herhangi birinin girdiğini görünce gülümsediğini veya birisinin onu tutmak istediği zaman kollarını açtığını fark edebilirsiniz.

Bebeğinizi bakıcılara ya da daha sonra ona bakabilecek diğer insanlara tanıtmanın tam zamanı. Potansiyel bakıcıların gelip sizin ve bebeğinizle zaman geçirmelerini sağlayın. Daha sonra, yabancılara karşı bir endişe duyabilir ve basit bir tanışmanın zorlaştığını fark edebilirsiniz.

Bebeklerin farklı mizaçları olduğunu ve bazılarının yeni insanlara diğerlerinden daha az açık olduklarını unutmayın. Bebeğiniz yeni bir kişiye kollarını açmazsa, sabırlı olun, onu sıkıca sarın ve yeniden tanıtın. Sadece biraz zaman alabilir. Tanıdık bir çevrede olması tanıştırmaların daha sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatın: Doğum kontrolünü unutma!

Çabuk: Emziriyorsanız, hamile kalabilir misiniz? Ya doğumdan beri regl olmadıysanız yine de hamile kalabilir misiniz?

Cevaplar evet ve evet. Halk bilgeliğinin aksine emzirmenin kendisi bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ve bir süre sonra yine de yumurtlamaya başlayacaksınız, böylece doğurganlığınız geri döndüğünde herhangi bir uyarı almayabilirsiniz, regl olmayabilirsiniz. Bu yüzden tekrar seks yapmaya başlar başlamaz doğum kontrol yöntemini kullanmanız gerekir - yeni doğan çocuğunuzun yaşına çok yakın olan bir kardeş vermeyi düşünmezseniz.

Doktorunuz tüm seçeneklerinizi anlamanıza yardımcı olabilir, ancak bazı önemli noktalar şunlardır:

Prezervatif kullanmayı düşündün mü?

Prezervatifler yeni anneler için iyi bir seçim olabilir çünkü anne sütünü etkilemez - ve günde bir haptan daha kolay hatırlanabilirler.

Bilgi edinin: Bebeğinizin doktorunu aramak

Bebeğimin doktorunu ne zaman aramalıyım?

Gece veya gündüz size söyleyeceğiniz bir rahatsızlık hissini her an doktorunuza bildirmek konusunda kendinizi rahat hissetmelisiniz. Yeni doğan bir bebekte bildirilmeye değer belirtiler arasında endişe verici değişiklikler, iştahta değişiklikler, ateş, anormal derecede gevşek bağırsak hareketleri, ıslak bez sayısında ciddi bir düşüş, kalıcı bir kızarıklık, göz veya kulak drenajı sayılabilir. Bunlara ek uzun, sıra dışı ağlama. Bunlardan herhangi biri ciddiyetlerine, sürelerine ve eşlik eden semptomlarına bağlı olarak ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Bebeğiniz nefes almakta zorlanıyorsa veya nöbet geçiriyorsa her zaman derhal tıbbi yardım alın.

Ateşi için doktora başvurmalı mıyım?

Ateşi 3 aydan küçük bebeklerde daha ciddi olduğundan, bebeğinizin sıcaklığı 38 derece veya daha fazla ise derhal doktora başvurun.

Okumalar bebeğinizin sıcaklığını nasıl ölçtüğünüze bağlı olarak değişebilir (rektal olarak, kulağınıza, koltuk altından veya alnınıza), bu nedenle doktorunuza kullandığınız yöntemi söyleyin. Ayrıca, bebeğinizde ateş düşürücü ilaç varsa, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Hangi bilgileri vermek için hazırlanmalıyım?

Doktoru aradığınızda, sakin olun ve mümkün olduğu kadar semptomların tam bir tanımını yapın. Ne zaman başladıklarını, ne kadar süre çalıştıklarını ve olağandışı bir şey olup olmadığını (diş çıkarma veya seyahat gibi) açıklayın. Doktora, bebeğinizin yakın zamanda hasta biri olup olmadığını haber verin. Aramadan önce bebeğinizin sıcaklığını alın. Ayrıca bebeğinizin herhangi bir ilacı olup olmadığını belirtin ve bebeğinizin tıbbi bir durumu varsa, konuştuğunuz hemşireyi veya doktoru anımsatın. Sağlık çalışanları her gün birçok çocuk gördüğü için, çocuğunuzun geçmişini yarasadan hemen hatırlayamayabilirler.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon