blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 3 HAFTALIK

Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Bebekler emme refleksi ile doğar ve emmek zorundadır, bu yüzden emzirmek için cesaretinizi yitirmeyin. Aslında, belki de bir emziğin bebeğinizin sakinleşmesi konusunda harikalar yarattığını çoktan keşfettiniz. (Emziriyorsanız, emzirmeye alışana kadar bir emzik vermemek en iyisidir - genellikle doğumdan üç ya da dört hafta sonra verilmesi daha mantıklı olabilir.) Bebeğiniz kendini rahatlatmak için parmağını veya parmaklarını bularak emme ihtiyacını giderebilr.

Uzmanlar, bir emzik kullanmanın ani bebek ölümleri sendromu riskini azaltabileceğine dair kanıtlara dayanarak uyku zamanı ve yatmadan önce bir emzik verilmesini önerir. Bununla birlikte, bebeğiniz uyuduktan sonra düşerse emziği yeniden yerleştirmeye ya da bebeğin istediğini düşünerek ya da sakinleşmesi için onu kullanmaya zorlamaya gerek olmadığını söylerler.

Göbek zamanı!

Uyanık olduğunda bebeğinizi karnının üstünde koyarak zaman geçirmesine özen gösterin. Bebekler sırt üstü uyumalıdır, ancak aynı zamanda boyun kaslarını güçlendirmek için her gün karınları üzerinde de vakit geçirmeleri gerekir; bu da onların ileri zamanlarda kaslarını geliştirerek yukarı uzanmasına, yuvarlanmalarına, oturmalarına ve sürünmelerine yardımcı olacaktır. Karın üstü yatırdığınız zamanlar ayrıca bebeğinizin kafasının arkasında düz bir kısım oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Bu haftanın sonuna gelindiğinde, bebeğiniz başını kısa bir süre kaldırabilir ve karnının üstünde yatarken muhtemelen bir taraftan bir tarafa hareket ettirebilir. Yüzünüzü bebeğinizin önüne koyarak, size bakmak için başını kaldırması için onu teşvik edebilirsiniz. Ayrıca bir havlu veya battaniyeyi rulo yapıp göğsünün altına koyarak kendini yukarı kaldırmasına yardımcı olabilirsiniz. Yakında sinir sistemi ve kas kontrolü olgunlaşacak ve sarsıntılı hareketleri daha dengeli hale gelecektir.

Kendini sakinleştirmeyi öğreniyor

Bebekler emme refleksi ile doğar ve emmek zorundadır, bu yüzden emzirmek için cesaretini yitirme. Aslında, belki de bir emziğin bebeğinizin sakinleşmesi konusunda harikalar yarattığını çoktan keşfettiniz. (Emziriyorsanız, emzirmeye alışana kadar bir emzik vermemek en iyisidir - genellikle doğumdan üç ya da dört hafta sonra verilmesi daha mantıklı olabilir.) bebeğiniz kendini rahatlatmak için parmağını veya parmaklarını bularak emme ihtiyacını giderebilir.

Uzmanlar, bir emzik kullanmanın ani bebek ölümleri sendromu riskini azaltabileceğine dair kanıtlara dayanarak uyku zamanı ve yatmadan önce bir emzik verilmesini önerir. Bununla birlikte, bebeğiniz uyuduktan sonra düşerse emziği yeniden yerleştirmeye ya da bebeğin istediğini düşünerek ya da sakinleşmesi için onu kullanmaya zorlamaya gerek olmadığını söylerler.

Bitir de

Siz veya eşiniz sigara içiyorsa, sigaraya bir son vermek isteyebilirsiniz. Sigara dumanı bebeğiniz için son derece tehlikeli olabilir - akciğerlerinizi zayıflatır, bebeklerinizin kulak enfeksiyonlarına daha yatkın hale getirir, horlamayı ve uyku bozukluğunu arttırır ve Ani bebek ölümü riskini iki katına çıkarır. Bebeğiniz odadayken sigara içmeseniz bile, üstünüze sinen koku ve sigaranın zararlı kimyasalları birkaç dakika içinde evinizde dolaşır.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

Hayatın: Bağlanma

Bazı anneler en başından itibaren anında, olağanüstü bir sevgiyi hissetmekten bahseder. Bu, bağlanma için olması gereken duygudur. Ancak bağlanma, her zaman büyülü bir kavuşma anı değildir. Yeni annelerin yarısından fazlası için, bağlı hissetmek birkaç sebepten dolayı biraz daha uzun sürüyor.

  • Doğum, doğum sonrası iyileşme, özellikle de komplikasyonlar varsa,kötü fiziksel deneyimleri yeni doğan bebeğiniz ile ilişkilendiriyor olabilirsiniz.
  • Bebekler etrafında şimdiye kadar çok fazla zaman geçirmediyseniz, sadece bebeğinize bakmaktan sorumlu olun, doğru olan her şeyi yapma konusunda endişelenmeyin çünkü mükemmel anne yok sadece mükemmel anne sevgisi var.
  • Çocuğunuzla ilişkiniz diğer ilişkilerden çok farklı değildir - bu bağlılık duygularının gelişmesi ve büyümesi için zaman ve birçok etkileşim olabilir.

Bu yüzden, uzun zamandır beklenen bebeğinize bakarsanız ve biraz yabancıya bakıyormuş gibi hissederseniz, suçlu hissetmenize gerek yoktur. Bir anlamda ona zaman verin ve sonunda o olmadan yaşamı hayal edemezsiniz.

Birkaç hafta sonra, sevgisizlik ve hatta kınama duyguları devam ederse, doğum sonrası depresyonda olabilirsiniz. Yeni annelerin yüzde 10'u doğumdan sonra büyük ölçüde hormonal değişikliklerle tetiklenen bu tür depresyondan muzdariptir. Annelikle ilgili uzun süren belirsizlik duygularına ek olarak, semptomlar uykusuzluk, endişe, iştah değişiklikleri ve kendinize veya bebeğinize zarar verme düşüncelerini içerir.

Doğum sonrası depresyonun annelik içgüdüsü ile hiçbir ilgisi yoktur ve üzerinde çok az kontrolünüz olan biyokimyasal değişikliklerle ilgisi vardır. Bu tip durumlarda yakınlarınızı arayın destek isteyin ve mutlaka doktorunuz ile iletişime geçin doğum sonrası kontrolünüze kadar beklemeyin. Ne kadar çabuk yardım alırsanız, o kadar çabuk daha iyi hissedeceksiniz.

Hakkında bilgi: Kolik

Kolik nedir?

Kolik, sağlıklı bir bebekte kontrol edilemez ağlamadır. Bebeklerin yüzde 8 ila 40'ını etkilediği düşünülüyor. Tüm bebekler yaşamın ilk üç ayında diğer zamanlardan daha fazla ağlarlar, ancak kolik farklıdır.

Bazı doktorlar bunu üçlük kuralıyla tanımlar: bir seferde üç saat, haftada en az üç kez, en az üç hafta boyunca arka arkaya - genellikle yaşamın üçüncü ve altıncı haftası arasında başlar. Kolik durumları genellikle akşam saatlerinde aniden ortaya çıkıyor. Birçok bebek yoğun ağlar, yatıştırılamaz, ellerini yumru yapar ve bacaklarını çeker. Her bebek farklıdır, ancak kolik genellikle 3 aya kadar kaybolur.

Kolik’e ne sebep olur?

Kimse emin değil. Bazı insanlar bunun bir bebeğin olgunlaşmamış sindirim sistemi veya gıda alerjileri nedeniyle teorik olduğunu söyler. Diğerleri, nedenin hala gelişmekte olan bir sinir sistemi veya bebeğin kolayca uyarılmasını sağlayan bir mizaç olabileceğine inanmaktadır. Diğer bir teori de kolik bazen bağırsaklardaki sağlıklı bakteri dengesizliğinden kaynaklanır. Araştırmalar, kolik bebeklerin farklı bağırsak mikroflorasına sahip olduğunu göstermiştir.

Kolik bebeğim için ne yapabilirim?

Bebeğinizin ağlaması hakkında bir doktorla konuşmak iyi bir fikirdir. Bağırsak sorunları veya idrar yolları enfeksiyonları gibi diğer potansiyel nedenleri ekarte edebilir ve bebeğinizin normal şekilde yediğini ve büyüdüğünü kontrol etmek isteyecektir. Ayrıca kolik bebeğiniz için en iyi rahatlatma tarzını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Her bebek farklıdır ve farklı şekilde rahatlar, bu nedenle en iyisini bulmak için birkaç teknik denemeniz gerekebilir. Rahminizdeki hayatın nasıl bir şey olduğunu taklit eden sakin bir ortam yaratmanız için bazı öneriler: gürültülü, sıcak ve rahat:

  • Bebeğinizi battaniyeye sıkıca sarın veya bir taşıyıcıya koyun.
  • Onu kollarında ya da salıncakta salla.
  • Biraz gaz çıkartmasına yardımcı olmak için onu dik konumda tutmayı deneyin.
  • Vakum, bulaşık makinesi, çamaşır kurutma makinesi veya "beyaz gürültü" makinesi gibi yüksek, tekrarlayan bir ses çıkaran bir şey açın.
  • Bir araba gezintisi veya bebek arabası yürüyüşü için onu dışarı çıkarın - hareket sakinleştiricidir.

Diğer fikirler: ılık bir banyo, ılık sıcak su şişesi veya bebeğinizin midesine yerleştirilmiş bir havlu (sıcaklığın cildine uygun olduğundan emin olun) veya bir emzik. Bazı ebeveynler, bebeklerinin kolik semptomlarının, bağırsak gazını azaltabilecek, simetikon adı verilen bir ilaçla düzeldiğini bildirmektedir. Probiyotiklerle (özellikle Lactobacillus reuteri) tedavinin bazı bebeklerde kolik semptomlara yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Bebeğinizin ağlamasını duymak sinir bozucu ve yorucu olabilir. Sabır gösterin, destek alın ve bu durumun geçici olduğunu düşünün çünkü konuşamadığı için kendini ağlayarak ifade ediyor unutmayın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon