blog.1.image
October 10th

29. HAFTA Bebeğin tatume kabağı büyüklüğünde

Yedinci ayın içindesin

Bebeğinizin kafası büyüyen beynine yer açmak için genişliyor.

Bu çocuk ne kadara patlayacak?

Parmakların şişmeye başladıysa, yüzüklerini çıkarma zamanı.

Bebeğin 29. haftada

Bebeğiniz şimdi yaklaşık 1150 gr ağırlığında (bir tatume kabağının büyüklüğünde) ve baştan topuğa kadar 39cm kadar. Kasları ve ciğerleri olgunlaşmaya devam ediyor ve başı gelişmekte olan beynine yer açmak için büyüyor. Artan beslenme gereksinimlerini karşılamak için bol miktarda proteine, C vitamini, folik asit ve demire ihtiyacınız olacak. Kemikleri çok fazla kalsiyum gerektirdiği için, sütünüzü içtiğinizden emin olun (veya peynir, yoğurt veya zenginleştirilmiş portakal suyu gibi başka bir kalsiyum kaynağı bulun). Bu trimester, bebeğinizin sertleşen iskeletinde her gün yaklaşık 250 miligram kalsiyum biriktirir.

29. hafta hamilelik serüvenin

Bebeğiniz şimdi çok aktif. Dokturunuz sizden her gün tekme saymak için biraz zaman geçirmenizi isteyebilir ve bunun nasıl yapılacağı konusunda size özel talimatlar verecektir. Bebeğinizin daha az aktif hale geldiğini fark ederseniz, doktorunuza veya ebenize haber verin. Bebeğinizi kontrol etmek için bir nonsress testine (nst) veya biyofiziksel profile ihtiyacınız olabilir.

Bazı eski arkadaşlar - mide ekşimesi ve kabızlık - şimdi terkar ziyarete gelebilir. Hamilelik hormonu progesteron, gastrointestinal sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki düz kas dokusunu gevşetir. Karnınızdaki kalabalığa eşlik eden bu his, sindirimi yavaşlatır. Yavaş sindirim, özellikle büyük bir yemekten sonra gaz ve mide yanmasına neden olabilir ve kabızlığa katkıda bulunur.

Büyüyen rahminiz de hemoroitlere katkıda bulunabilir. Rektal bölgenizdeki bu şişmiş kan damarları hamilelik sırasında sık görülür. Neyse ki, doğum yaptıktan sonraki haftalarda genellikle otadan kalkar.

Kaşıntılı veya ağrılı ise, bir küvet veya oturma banyosunda ılık suya oturmayı veya etkilenen bölgeye ilaçlanmış soğuk kompresler uygulamayı deneyin. Uzun süre boyunca oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçının. Hamilelik sırasında reçetesiz satılan ilaçları kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun ve herhangi bir rektal kanamanız varsa haber verin. Kabızlığı önlemek için yüksek lifli bir diyet yapın, bol su için ve düzenli egzersiz yapın.

Bazı kadınlar hamilelik sırasında "sırtüstü hipotansif sendrom" olarak adlandırılır. Bu, sırtüstü düz yatmak, kalp atış hızı ve kan basıncında bir değişikliğe neden olur ve bu durum siz pozisyon değiştirirken başınızı döndürür. Siz de çok çabuk ayağa kalkarsanız, kendinizi daha kötü hissettiğinizi fark edebilirsiniz. "Baş Dönme" lerinden kaçınmak için sırtınızdan ziyade yanınıza yatın ve uzanıp oturduktan sonra ayakta dururken yavaşça hareket edin.

Öğrenin: Doğum İzni

Doğum İzni 2019 Yılı Şartları Nelerdir?

Çalışan kadınların hamilelik dönemlerinde raporla izin kullanma hakkı yasalar kapsamında verilmektedir. Yasalar kapsamında doğum izni için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Normal doğumlar için toplam 16 hafta, çoğul gebelikler için toplam 20 hafta verilen doğum izinleri, çalışan kadınların sağlık durumlarına ya da yaptıkları işin niteliğine göre fazlalaştırılabilmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınlar doğum izinleri haricinde, hamilelik sürecinde çalışırken doktor kontrolleri için ücretli izin alabilmektedirler.
 • Çalışan hamile kadınların yaptığı işin niteliği, doktorunun tavsiyesi ile hafifletilmekte ya da değiştirilebilmektedir. Bu durum için çalışan kadının ücretinde herhangi bir düşüş yapılamamaktadır. Bunun gerçekleşebilmesi için doktor raporu alınması gerekmektedir.
 • 16 haftalık doğum izninden sonra çalışan kadın isterse 6 aya kadar ücretsiz izin alabilmektedir.
 • SSK’ya bağlı olarak çalışan kadınların doğumdan sonra çocukları bir yaşına gelene kadar günlük olarak 1,5 saatlik emzirme izinleri bulunmaktadır.

SSK Doğum İzni Parası Hesaplaması 2019 Yılında Nasıl Yapılır?

Doğum izni parası hesaplama 2019 yılında son 3 aylık brüt ücret ortalamasının alınması şeklinde yapılmaktadır. Son 3 aylık brüt ücretin toplamı üzerinden günlük brüt ücret hesaplaması yapılarak, günlük tutarın 3’te ikisi üzerinden doğum parası ödemesi yapılmaktadır. 2019 yılı için doğum parası hesaplaması örneği şu şekildedir;

2019 asgari ücreti baz alınarak hesaplama yapıldığında günlük brüt ücret 85,28 TL’dir. Alınacak olan günlük doğum parası ücreti 85,28 TL’nin 3’te ikisi olarak hesaplanmalıdır. Bu hesap sonucunda alınacak olan doğum parası günlük 56,85 TL günlük hak ediş olacaktır. Normal olarak 16 hafta doğum izni kullanılan bir sigortalı kadının alacağı toplam doğum parası 6.367,2 TL olacaktır.

Doğum İzni Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Doğum öncesinde alınması gereken 8 haftalık iznin, 32. Haftadan itibaren alınması gerekmektedir. Fakat doktordan gerekli raporu alabilen anneler, doğuma 3 hafta kalıncaya kadar izne çıkmadan çalışmaya devam edebilmektedir. Bu durumda kalan 5 haftalık izin hakları doğum sonrasına eklenebilmektedir. Böylelikle doğum sonrasında 13 hafta izin yapılabilmektedir. Bu izin haklarında geçirilen istirahat süreleri için ödemeler SGK tarafından yapılmaktadır.

Aktivite: Stoklar üzerinde stok

Alışverişe gitmek neredeyse imkansız olduğunda, ilk birkaç haftada ihtiyacınız olacak bazı şeyler:

 • Çocuk bezi, mendil ve pişik kremi
 • Tırnak makası, termometre, biberon ve emzik gibi bebek bakım ürünleri
 • Bebek dostu çamaşır deterjanı
 • Sizin için hijyenik ped (Doğumdan sonra birkaç hafta kan akacak.)
 • Sizin için sağlıklı atıştırmalıklar
 • Yemek sonrası kolay temizlik için kağıt havlular ve kağıt tabaklar
 • Siz ve bebeğiniz için birçok rahat kıyafet

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon