blog.1.image
October 10th

2 Yaşındaki Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

Hareketli oyunlar oynayalım

Uzun süreliğine dışarı çıkamayacağım günlerde 2 yaşındaki kıpır kıpır çocuğunuzu tatmin edecek hareketli oyunlar bulmak marifet ister. Evde birlikte yapacağınız hareketli etkinlikler ile ilgili birkaç fikir sunuyoruz.

  • Bırakın çocuğunuz minderden mindere zıplamanın keyfini yaşasın.
  • Ortalıktaki eşyaları kaldırarak bir alan açın, bakalım Çocuğunuz bir balonu eliyle saydırarak ne kadar uzun süre havada tutabilecek? Balonu yere düşürdüğü anda sıra sizde!
  • Siz önde çocuğunuz arkada -Beni takip et oyunu- oynayabilirsiniz siz emekleyin, sonra geri geri gidin, sonra tek ayak üstünde zıplayan veya tuhaf yürüyüş stilleri oluşturun, çocuğunuz da sizin arkanızda aynısını yapmaya çalışsın.
  • Hızlı bir müzik açın ve birlikte çılgınca dans ederek eğlenin. (ne olur ne olmaz çılgın eğlencenize başlamadan önce kaygan halı kilim ve sivri köşeli eşyaları ortadan kaldırın.)

İki yaşındaki çocuklar büyük motor beceriler kazanır, sosyal ve duygusal değişimlere uğrarlar. Kelime hazineleri gelişir, işleri kendi başlarına yapmaya istekli olurlar ve belli kurallara uymaları gerektiğini keşfetmeye başlarlar. Bununla birlikte, 2 yaşındaki çocukların çoğu hala istedikleri kadar hızlı hareket edemeyebilir, ihtiyaçlarını ve duygularını açıkça ifade edemeyebilir. Bu da hayal kırıklığı ve öfkeye yol açabilir. Bunun sonucu olarak gösterdikleri hırçın davranışlar da 2 yaş sendromu tipik özelliklerindendir. Bu dönemde çocukların ebeveynin isteklerine aykırı tavırlar sergilemede gösterdikleri direnç yorucu olabilir. Bu dönemde çocukların dikkatlerini oyun yardımıyla dağıtmak en kolay ve sağlıklı olanıdır. Örneğin üstünü giymemek için inat ediyorsa ona tamam diyip istersen bugün bebeğin giysin demeyi deneyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon