blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 5 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Gülümseme evrenseldir. Bir bebeğin ilk gülümsemesi tüm kültürlerde aynı anda gerçekleşir, bu nedenle bebeğinize yorucu ve uykusuz tüm sevgi dolu bakımınızı yaparken ışıldayan, dişsiz, sadece sizin için sırıtarak ödül gülüşüne hazırlanın. Bu muhtemelen en kötü gecenizi geçirmiş olsanız bile kalbinizin erimesini sağlayacak ve her şeyi unutmanıza neden olacaktır.

5 haftalık gelişiminizle ilgili daha etkileyici gerçekleri öğrenin.

Dikkat et! Kafalar yukarı

Bebeğinizin boyun kasları güçleniyor, bu da başını kısa süre tutmasını sağlıyor. Örneğin midesi üzerine yatarken, birkaç dakika destekleyebilir ve muhtemelen kafasını çevirebilir. Araba koltuğunda veya ön taşıyıcıdayken başını yukarı kaldırabilir.

İlk gerçek gülümsemeler

Gülümseme evrenseldir. Bir bebeğin ilk gülümsemesi tüm kültürlerde aynı anda gerçekleşir, bu nedenle bebeğinize yorucu ve uykusuz tüm sevgi dolu bakımınızı yaparken ışıldayan, dişsiz, sadece sizin için sırıtarak ödül gülüşüne hazırlanın. Bu muhtemelen en kötü gecenizi geçirmiş olsanız bile kalbinizin erimesini sağlayacak ve her şeyi unutmanıza neden olacaktır.

Unutamayacağınız gülüşlere hazır olun ve o gülüşler size her şeye katlanma gücü verecek.

Uyuyor görünüyor

Bebeğiniz bazen 6 hafta ile 6 ay arasında, geceleri daha uzun süre (belki de dört ila altı saat) uyumaya başlayabilir. Geniş bir aralık olup ve bu zaman dilimi bebeğinizin gelişimine ve davranışınıza bağlıdır.

Çoğu uyku uzmanı, bebeğinizi hala uyanık ama uykulu iken yatağına yatırmanızı önerir. Bu, kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesine yardımcı olacak, gecenin ilerleyen saatlerinde uyandığında kendi başına uykuya dalma becerisi kazanmasını sağlayacaktır. Uyku öncesi sakinleşme banyosu, bebek masajı veya uyku öncesi hikaye okuma gibi yatmadan önce yapılan rutin sağlıklı uyku alışkanlıkları oluşturarak bebeğinizin bu dönüm noktasına er ya da geç ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Rutin oluşturma bebekler için bilmedikleri dünyada ne ile karşılaşacakları hakkında kılavuz olur. Her konuda rutin oluşturmak bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Örneğin; banyo öncesi hep aynı şarkıyı söylemek “bıcı bıcı yaparız biz…” ona banyoya gireceğini anlamasını sağlayacaktır. Uyku öncesi “hadi bakalım uyku vakti gelmiş iyi geceler aydede.. veya güneş” gibi şarkıları doğduğu andan itibaren oluşturursanız her aktiviteniz zevkli geçecektir

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Doğum sonu muayenesi

Yakında doktorunuza ilk doğum öncesi kontrolünüz ile başlayan en son kontrol doğum sonrası kontrole gitmeniz gerekecek. Doktorunuz, hamilelik, doğum ve yeni bir ebeveyn olma stresini takiben, fiziksel ve de duygusal olarak iyi olduğunuzdan emin olmak isteyecektir.

Pelvik muayene sırasında doktorunuz vajina ya da serviksinizde herhangi bir akıntı, hasar varsa iyileştiğini görmek isteyecektir. Serviksiniz iyileşmişse, smear testi de isteyebilir. Epizyotomi veya yırtılma varsa perine muayenesi yapacaktır. Ayrıca, sezeryan doğum yaptıysanızgöbeğinizde hassasiyet olup olmadığından emin olmak isteyecektir, iyileşmenin nasıl olduğunu görmek için izinizi kontrol edecek.

Göğüsleriniz de kontrol edilecek. Emziriyorsanız, mastitis gibi bir enfeksiyona yol açabilecek tıkalı kanalların olup olmadığını öğrenmek için sizi muayene eder. Emzirmiyorsanız, sütünüz kuruyor olup olmadığını görmek isteyecektir. Ayrıca, enfeksiyonu belirten sert veya ağrılı alanlar olmadığından emin olmak isteyecektir.

Pek çok yeni anneye birkaç hafta ya da hatta aylar boyunca cinsel dürtülerini hissetmese de, muhtemelen tekrar seks yapmaya başlamanız iyi olacak. İlgi seviyeniz ne olursa olsun, doğum sonrası doğum kontrolünü doktorunuza danışmalısınız, çünkü regl olmadan önce ve emzirseniz bile hamile kalmak mümkündür.

Doktorunuz duygusal sağlığınızla da ilgilenecek. 5 yeni annenin 4'ünde, genellikle lohusa depresyonu adı verilen hafif bir depresyon olur. Bununla birlikte, bu kötü ruh hali ve duygu iniş çıkışları iki haftadan daha uzun sürerse, doğum sonrası depresyonu, daha ciddi bir durum olabilir. Bu tip durumlarda sizin gibi annelerle çalışan bir terapisti görmek veya doktorunuza danışmak size yardımcı olacaktır.

· Bilgi edinin: Çocuk doktoru

Bebeğim ne sıklıkla doktor görecek?

Çocuk doktorlarının ve aile hekimlerinin çoğu, bebeklerin ilk on gününde bir ya da iki kez, sonra da 1. ay, 2. ay, 4. ay, 6. ay, 9. ay ve 12. ayda bebek kontrolleri için yeni doğmuş bebekleri görmek ister. Bebeğiniz herhangi bir tıbbi problem yaşarsa veya kilo almakta zorlanıyorsa, doktor bebeğinizi daha sık görmek isteyebilir.

Bu bebek kontrollerinden en iyi şekilde nasıl yararlanabilirim?

Doktorlar meşguldür. Sorularınız için önceden not alın. Randevularda, bebeğinizin ağırlığı, uzunluğu ve aşıları ile doktorun sağladığı herhangi bir tavsiye veya talimat gibi bilgileri yazmaya hazır olun. Randevu sırasında bir şey sormayı unutursanız endişelenmeyin. Randevular arasında doktora her zaman başvurabilir ve sorunuza cevap bulabilirsiniz.

Bebeğinizin uzmanı sizsiniz - ve doktor bebek bakımı ve sağlığı konusunda uzman - bu yüzden iyi iletişim çözüm anahtarıdır. Doktorunuzun tavsiyesine katılmıyorsanız veya yorumlarınızın reddedildiğini hissediyorsanız, konuşun. Birbirinizi yanlış anlamış olabilirsiniz. Doktorların çoğu dürüstlüğünüzü takdir eder ve sizinle ve bebeğinizle etkileşimlerinin ödüllendirici ve bilgilendirici olmasını ister. Ciddi anlaşmazlıklarınız olduğunu tespit ederseniz, kendisiyle daha rahat hissedeceğiniz başka bir doktor bulmak isteyebilirsiniz. Arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon