blog.1.image
October 10th

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Sekizinci ay; bebeğinin kendi kendine yeme çalışmalarının ve katı gıdaya geçişin başlayacağı bir aydır. Parmak ya da lokma boyutunda olan parmak yiyecekleri eline vermeye başlayabilirsin.

Sekizinci ay bebeğinin artık yavaş yavaş çocuk beslenmesine geçiş dönemidir. Şimdiye kadar pütürlü yiyeceklerle beslenen bebeğinin çiğneme becerileri artık gittikçe gelişiyor. Artık katı gıdalara geçiş yapabilirsin.

Bebeğin sana kendi kendine beslenebileceğinin sinyallerini veriyor olabilir. 8 aylık bebek neler yapar? Artık kendi kendine oturmaya başlayan bebeğin yiyecekleri kavrar, eline alıp tutar. Ağzına götürmeye çalışır. Tüm bu beceriler motor kabiliyetlerinin artması ve el göz koordinasyonunun gelişmesi açısından önemlidir.

Bebeğinin kendi kendine yeme çalışmalarına izin vermelisin. Ona kolaylıkla ağzına götürebileceği parmak uzunluğunda pişmiş havuç ve kabak gibi parmak yiyecekler sunabilirsin.

8 aylık gelişimini tamamlayan bebeğine, baş parmağı ve işaret parmağı ile kıskaç yapıp alabileceği lokma boyutunda yumuşak ekmek, brokoli ve karnabahar da verebilirsin. Bebeğinin boğazına kaçabilecek fındık, üzüm, leblebi için ise henüz çok erken.

8 Aylık Bebek Kilosu Kaç Olmalı?

Bu dönemde bebeğin elbette büyümeye devam eder ama hızı diğer aylara göre biraz daha yavaştır. Bu ayda bebeğin yarım kilodan az alır. Bu oran yüzünden “Bebeğim kilo almıyor!” diye korkuya kapılma, her şey oldukça yolunda gidiyor.

Yüzdelik dilimini öğrenmek için boy kilo takibi aracımızı kullanabilirsin.

8 Aylık Bebekler Bardak Kullanmaya Başlayabilir mi?

Bebeğin ek gıdalara geçtiğinde artık bardak kullanmaya da başlamalıdır. Özellikle kaba motor becerilerinin artış göstereceği 8. ay, bardak kullanma çalışmaları için doğru bir zaman olacak.

Bebeğinin bardak kullanma alışkanlığı kazanması için öncelikle iki yanında da kulp bulunan, pipetli ya da ağızlıklı, devrilmeyen alıştırma bardaklarını kullanabilirsin. Bebeğin ilk denemelerinde döküp saçabilir, bardağı bir oyuncak sanabilir. Ama bunlara aldırmadan denemeye devam etmesini sağlamalısın.

Bardaktan içme alıştırmaları bebeğinin el-ağız-göz koordinasyonunun gelişmesine ve kullanıyorsa biberonu bırakmasına da yardımcı olur.

8 Aylık Bebek Kaç Öğün Yemeli?

8 aylık bebeğin 3 ana öğün ve 1-3 ara öğün olmak üzere günde yaklaşık 4-6 kez, yaklaşık 3 -3.5 saatte bir beslenebilir.

8 Aylık Bebeğin Gece Beslenmesine İhtiyacı Var mı?

8 aylık bebeğin artık gece beslenmesine ihtiyaç duymaz ama eğer aç bir şekilde uyanıyorsa emzirmeyi gece gerçekleştirebilirsin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon