blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 5 AY 2 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Biberonu tutana da bakın

Bebeğiniz şimdi kendi biberonunu tutabilir, ancak asla biberonu ona verip yanından uzaklaşmayın. Dolu bir biberon bebeğinizin boğulmasına neden olabilir. Ayrıca, bebeğiniz biberonu emerken uyuyakalırsa, süt veya hazır mama genzine kaçabilir, uyurken ağzında kalan biberon diş çürümesine neden olabilir. Uyurken ağızda toplanan süt ayrıca, boğazın arkasını kulağın orta kısmına bağlayan ve kulak enfeksiyonlarına yol açan tüplere damlayabilir.

Bebeğiniz muhtemelen katılar için hazır olduğuna dair daha belirtiler sergiliyor - zayıf bir dil-itme refleksinden (bebeğiniz ağzına bir şey yerleştirildiğinde dilini itme), sizin ve diğerlerinin yediği yiyeceklere ilgi gösterme. Ama bebeğinize katı bir yemek vermek için acele etmeyin. Bebeğinizin doktoruyla ne zaman katı yiyecek ile tanıştırılması gerektiği konusunu tartışın.

Bebeğinizin sindirim sistemi katılar için hazır olmayabilir ve çiğneme ve yutma kaslarını kontrol edemeyebilir. (Endişelenme: Hepsi birkaç hafta içinde gelecek.) Bebeğinize katı yiyecekleri çok erken vermek, gıda alerjileri geliştirme riskini de artırabilir. Yaygın alerjiler arasında turunçgiller, yumurta akı, yerfıstığı yağı, buğday, kabuklu deniz hayvanları ve inek sütü bulunur.

Bebeğinizle sosyalleşmek için aile yemeği zamanını kullanın. Yemek yerken izlemekten zevk alacak ve sonuç olarak kendini ek gıdaya geçişe hazırlayabilir. Başka bir ay içinde, kendi başına oturarak daha küçük nesneleri daha iyi kavrayabilir ve akşam yemeği masası becerisine de katkıda bulunabilir.

Tek başına oturan da kim

Bebeğiniz şimdi, kollarını yukarı iterek yatar pozisyondan oturma pozisyonuna geçebilir. Bağımsız bir şekilde oturuyorsa, olası bir düşmeyi yumuşatmak için yastıklar koysanız bile, destek olmak için yakınında durun. Bebeğiniz oturma becerisinde ustalaşmış olabilir, ancak uzun süre dik duramayabilir ve devrilebilir.

O da kim?!

Bebeğiniz için ilk önemli duygusal dönüm noktalarından biri olan yabancılara karşı endişe duyma belirtisi göstermeye başlayabilir. Yeni (ve hatta tanıdık) insanların etrafında pervane olmasına karşı endişeli olabilir ve bir yabancı ona aniden yaklaşırsa ağlayabilir.

Tanımadığı insanların yanındayken ve başkasının kollarında ağladığında endişeli olabileceğini utanmamaya çalışın - sadece kendinize tutarak onu geri alın ve sararak sakinleştirin. Arkadaşlarınıza ve ailenize, küçük çocuğunuza yavaş ve yumuşak hareketlerle yaklaşmalarını önerin.

Yabancılara karşı bir endişe vakası yaşanması olasılığı, yeni yüzlerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. Bebeğiniz siz ve eşiniz dışında başkalarının yanında olmaktan faydalanacaktır. Sadece bu çok önemli aşamadan geçmek için sabrınıza, anlayışınıza ve şefkatinize ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Göz sizi görür

Tüm periyodik bebek kontrolleri sırasında çocuk doktorunuz, bebeğinizin gözlerini, yapılarını ve uyumlarını, onları doğru hareket ettirme yeteneklerini ve doğuştan göz koşullarını veya diğer sorunların belirtilerini kontrol etmelidir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: Bebeğinizi yabancılara alıştırmak

Hamileyken bebeğinizin sizinle bir bağ kurup kurmayacağı konusunda endişelenmiş olabilirsiniz. Ve şimdi siz ikinizin çok sıkı olduğunu görebilirsiniz, başka biri yaklaşırsa, eşiniz bile olsa protesto edip ağlamaya başlıyor olabilir. Bebeğiniz herkesi reddettiğinde, karşı taraf için zor olabilir ve bu sizin için daha fazla iş anlamına geliyor. Bu nedenle diğer insanlara alışmak bebeğinizin sosyalleşmesinin önemli bir parçasıdır.

Güçlü ve kalıcı bir bağ düzenli günlük etkileşimler sayesinde oluşur ve gelişir; bu nedenle eşinizi bebek bezi değiştirme, banyo yaptırma ve beslenme gibi temel bebek bakım işlerine katılmaya teşvik edin. Bebeği, siz işlerinizi hallederken onun da etrafta taşımasını sağlayın - ve oyun için zaman ayırın. İlk önce uzak durup görünmemeye çalışın böylece bebeğiniz sizi duyamaz veya koklayamaz. Harika bir fikir: Bebek bakım işlerini bölüştürün, böylece eşiniz her akşam günlük banyoyu veya yatma vakti rutinini gerçekleştirerek bebeğiyle de kaliteli vakit geçirmesini sağlamış olursunuz.

Bebeğinizi de arkadaşlarınıza ve ailenize aynı ortama olabildiğince sık sokmaya gayret gösterin. Diğer kişiler onunla konuşurken ve onunla oynarken bebeğinizin yanında olmaya çalışın. Sonunda kısa bir süre için ayrılın ve hemen geri dönün. Aralığı her geçen gün uzatın ve her geçen zamanda uzağa giderek başkalarıyla zaman geçirmesini tekrarlayın.

· Hakkında bilgi edinin: Kabızlık

Bebeğimin kabız olup olmadığını nasıl bileceğim?

Günde şu kadar adet denebilecek normal bir barsak hareketi sayısı yoktur. Bebeğiniz barsak hareketleri, bağırsaklarını ne zaman ve ne sıklıkla hareket ettirirse, ne zaman ve ne yediğine, aktivite seviyesine ve vücudunun gıdaları ne kadar hızlı sindirdiğine bağlı olabilir. Kabızlık, dışkı bağırsaklara geri çekildiğinde, ya bağırsak hareketlerini geciktirirken ya da bebeğinizi zorladığında oluşur. Bebeğiniz şu durumlarda kabız olabilir:

  • Dışkıları sert ve kuru ya da içinde kan var.
  • Son bağırsak hareketinden bu yana üç veya daha fazla gün geçti.
  • Bağırsaklarını hareket ettirirken sürekli rahatsızlık gösterir.

Kabızlığa ne sebep olur?

Bebeğiniz sadece anne sütüyle besleniyorsa, kabızlık nadirdir. Dışkıları sert, kuru veya ağrılı ise bebeğinizin doktoru ile konuşun: Kusma veya şişmiş bir karın gibi diğer semptomlarla birlikte görüldüğünde, bu, tıkanmış bağırsak gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir.

Bebeğiniz sadece hazır mama ile besleniyorsa, içtiği marka, kendisiyle uyumlu olmayabilir. Doktorunuza marka değiştirme konusunu sorun.

Bebeğinizin diyetine katı yiyeceklere ilk adım olarak pirinç unu verdiyseniz, sorun bu olabilir - lif oranı düşüktür. Tahıl üzerine saf sebze veya armut veya kuru erik gibi meyveler eklemeyi deneyin (kabızlık yapan muz gibi meyvelerden kaçının) veya bunun yerine yulaf veya rüşeym kullanın.

Kabızlığa dehidratasyon neden olabilir, bu nedenle bebeğinize daha fazla sıvı verilmesi sorunu çözebilir. Bebeğiniz zaten katı yiyecekler yiyorsa, ona biraz kuru erik veya armut suyu vermeyi deneyin. Ona 1 fincan su ile seyreltilmiş 1 fincan meyve suyu ile besleyebilir veya meyve suyunu hazır mamasına veya pompalanan anne sütüne ekleyebilirsiniz.

Bebeğime başka nasıl yardımcı olabilirim?

Diyetinde değişiklikler yapmanın yanı sıra, bebeğinizin bağırsaklarını tekrar rayına sokmak için birkaç püf noktası:

  • Bebeğinizin bacaklarını, hafif bir pedal çevirme hareketi yaptırın.
  • Yavaşça ama sıkıca göbeğine göbeğinin altına masaj yapın. Sert bir alan hissederseniz, birkaç dakika boyunca sabit bir basınç uygulayın.
  • Kaka yaparken zorlandığını fark ederseniz, kaslarını gevşetmek için ılık su içine yerleştirin.
  • Doktorunuzun önerilerini dinleyin.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon