blog.1.image
October 10th

BEBEĞİN 7 AY 4 HAFTALIK

· Bebeğiniz nasıl büyüyor?

Artık daha duygusalım anne baba!

Artık bebeğinizin duyguları daha belirgin hale geliyor. Tanıdık insanlara bir öpücük verebilir ve takdir için alkışlarsanız sevinçle tekrarlayabilir.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca, bebeğiniz ruh hallerinizi değerlendirmeyi ve taklit etmeyi öğrenebilir ve ilk empatinin heyecanını gösterebilir. Örneğin, birisinin ağladığını duyarsa, ağlamaya da başlayabilir. Bebeğiniz duygularını öğrenmeye yeni başlasa da, sizden bir şeyler alıyor. Gelecek aylar (ve yıllar) boyunca, bebeğiniz muhtemelen insanlara davranış şeklinizi kopyalayacaktır.

Geceleri ayrılık vakti geldiyse…

Bebeğiniz ayrı bir odada uyuyorsa ve gece ayrılıkları konusunda endişeleniyorsa, yatmadan önce biraz sarılmaya zaman ayırın ve okumaya devam edin, rahatlayın ve ona rahatlatıcı yumuşak bir müzik açın. Düzenli bir yatma rutini olması, uykuya dalmayı kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlayacaktır.

Bebeğiniz, her gece aynı şeyleri yaşamanın tutarlılığının ve tahmin edilebilirliğin konforunu yaşayacak ve daha da iyisi, daha rahat ve kolayca uyuması yüksek ihtimal olacaktır. Bebeğinizi kızdırmak yerine sakinleşmenize yardımcı olacak bir rutin seçtiğinizden emin olun.

Ritüelinize kesinlikle banyoda veya oturma odasında başlayabilirsiniz, ancak bebeğinizin yatak odasında veya uyuduğu yerde bitmelidir. Bebeğinize uyuma alanının sadece yatma saatinde "kovulduğu" yer değil, güzel bir yer olduğunu öğretmek önemlidir.

Bebeğiniz odaya girdiği anda sinirlenirse, önce biraz sakinleşmesi ve gevşemesi için kucağınızda dans edin, yumuşak bir müzik eşliğinde (gece boyunca açık kalabilir) sonra uykuya dalmadan önce yatağına koyup iyi geceler dileyip dışarı çıkabilirsiniz, gitmenizi istemiyorsa bir bahane uydurup birkaç dakika içinde ona döneceğinizi söyleyin. Her ihtimalde, döndüğünüzde uyuya kalır.

Evden uzakta olduğunuzda bile, rutininize mümkün olduğunca SADIK kalın. Bebeğinizin bilmediğiniz bir ortama alışmasını kolaylaştırabilir.

Unutma, bebeğin eşsiz ve çok değerli bir birey

Tüm bebekler benzersizdir ve kendi hızlarında kilometre taşlarıyla buluşur. Gelişim kılavuzları, bebeğinizin başarma potansiyeline sahip olduğunu gösterir - şu anda değilse, yakında. Bebeğinizin erken olması durumunda, erken doğan çocukların genellikle dönüm noktalarına ulaşmak için biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Bebeğinizin gelişimi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza danışın.

· Hayatınız: İşleri kolaylaştırmak

Herkes KISAYOLLARI sever. Hayatınızı kolaylaştıracak birkaç şey:

Yemeğini hazırla. Bazı ebeveynler, zamanından önce öğünleri, bebek maması, atıştırmalık yiyecekler hazırlayarak ihtiyaç duyulduğunda kullanmak için.

Malzemeleri düzenleyin. Düzenli olarak kullandığınız şeyleri sabit yerlerde tutun, böylece ihtiyacınız olduğunda aramakla zaman kaybetmezsiniz. Her zaman hazır bir bebek çantası bulundurun, böylece sadece kapıp gidebilirsiniz. Bazen çift olması size yardımcı olur: Evinizdeki farklı yerlere bebek bezi değiştirme istasyonları kurun ve aracınızda yedek bebek bezi çantası bulundurmayı düşünün.

Bebeğini dahil et. Bebeğinizle banyo yapmak veya duş almak zaman kazandırır ve eğlenceli olabilir. Bazı ev işlerini oyun haline getirin- çamaşır katlama (bebekler yığın içinde gezinmeyi sever) veya bebeğinizin odasını toplama.

· Öğrenin: İshal

Bebeğimin ishal olup olmadığını nasıl anlarım?

İshal sıvı dışkı anlamına gelir. Bebeğiniz normalde olduğundan daha sık kaka yaparsa ishal olmuştur ve dışkı sulu veya mukus veya kanla kaplı ise. Berrak, sarı, yeşil veya koyu renkli olabilir ve muhtemelen normalden daha kötü kokacaktır.

İshalin nedeni nedir?

Bebeklerde ishalin en yaygın nedenleri gastrointestinal enfeksiyonlar, viral solunum yolu enfeksiyonları (soğuk algınlığı), gıda intoleransları veya gıda alerjileri ve antibiyotik tedavisidir. Çok fazla meyve suyu veya bebeğinizin beslenme programındaki meyvelerde de ishale neden olabilir.

Bebeğimin ishali varsa ne yapmalıyım?

Bazı ipuçları:

  • Bebeğiniz vücudu susuz kalmışsa(derisini çektiğinizde anlayabilirsiniz), yemek ya da içmeyi kusması veya reddetmesi, dışkıda kan görürseniz, susuz kalmayı önlemek için bebeğinize bol miktarda sıvı verin, ancak meyve sularından ve şekeri yüksek sıvılardan kaçının. Su, anne sütü ve hazır mamalar daha iyi seçimlerdir. Pediatrik bir ilaç içmesini de sağlayabilirsiniz.
  • Bebeğinizi mümkün olduğunca konforlu hale getirin. Altını kuru tutun ve cildinizi tahrişten korumak için bebek bezi kremini ihmal etmeyin.
  • Sebebini belirlemeye çalışın. Bebeğinizin şişmişse (şişmiş ve çıkıntılı) veya 24 saatten uzun süren ateşi varsa doktorunuzu arayın. Seyrek idrara çıkma (her sekiz saatte bir ıslak bebek bezinden daha az), koyu renkli idrar, batık gözler, batık bir fontanel (kafatasının üstündeki yumuşak nokta), ağız kuruluğu, gözyaşı olmadan ağlama ve sinirlilik veya uyuşukluk şiddetli ishal belirtileridir. Başka semptomları var mı? Son zamanlarda herhangi bir yeni yiyecek tanıttınız mı? Son zamanlarda herhangi bir antibiyotik verildi mi?
  • Düzenli olarak ellerinizi (ve bebeğinizin ellerini) iyice yıkayarak ve onu beslediğiniz meyve ve sebzeleri yıkayarak gelecekteki olası ishali önlemenize yardımcı olur.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon