blog.1.image
October 10th

13 Aylık Çocuklarla Yapılabilecek Etkinlik

  • Bebeğiniz ile birlikte yere oturun. Birlikte oyun oynamaya başlamadan önce hazırlamış olduğunuz yastık ve örtü gibi malzemeleri yanınıza alın. Oyuna başladığınızda sevdiği oyuncağa dikkatini çekerek, onun gözünün önünde saklayın ve bebeğinizin bulmasını bekleyin. Bulduktan sonra oyuncağı tekrar alıp bir önceki sakladığınız yere saklayın ve bebeğin görebileceği şekilde başka bir yere saklayın. Daha sonra bebeğinizin oyuncağını en son saklanan yerde bulmasını bekleyin. Oyuncağı bulduktan sonra bebeğinize gülümseyerek, öpün.
  • Bebeğinizle yere oturun. Oyun oynamaya başlamadan önce hazırlamış olduğunuz 4 farklı renkteki topları yanınıza alın. Toplardan birinin sesli olmasına dikkat edin. Ses çıkaran topa bebeğinizin dikkatini çekerek onun gözü önünde saklayın ve bebeğinizin bulmasını bekleyin. Bulduktan sonra oyuncağı tekrar alıp bir önceki sakladığınız yere saklayın ve bebeğin görebileceği şekilde başka bir yere saklayın. Daha sonra bebeğinizin oyuncağını en son saklanan yerde bulmasını bekleyin. Oyuncağı bulduktan sonra bebeğinize gülümseyerek, mutlu sesler çıkarın.
  • Bebeğinize çok acıktığınızı ve birlikte makarna yapacağınızı söyleyerek mutfakta kullandığınız plastik kap ve tahta kaşıkları odaya getirin. Bir miktar makarna alın ve plastik kabın içine koyun. Tahta kaşıklarla karıştırın. Bebeğinizin de kaşıkları kullanarak makarnayı karıştırmasını sağlayın. “Hadi bakalım makarnamız pişiyor, makarnayı karıştıralım.” gibi sözlerle oyunun devam etmesini sağlayın.
  • Bebeğinizle yere oturarak, önüne değişik renklerde mandallar koyun. Mandalları sıralayıp onları birleştirip değişik şekiller yapın.Bebeğinizin mandalları kullanarak oyun oynamasını sağlayın.
  • Elinize bir top alarak bebeğinizle karşılıklı olarak yere bacaklarınızı açarak oturun. Topu yavaşça bebeğinize atarken “benim adım …………, senin adın ne?” diye sorun. Topu size geriye atarken kendi adını söylemesini sağlayın.
  • Bebeğinize bakmadan ismini söyleyerek “nerde, aaaa kaybolmuş yok?” gibi kelimelerle ortamı heyecanlandırarak dikkatini çekin ve ardından ismini söyleyerek ”(………) aaa, buradaymış” diyerek bebeğinizin adını öğrenmesini sağlayın.

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon