blog.1.image
October 10th

39. HAFTA Bebeğin karpuzun büyüklüğünde

Dokuzuncu ayın içindesin

Bebeğiniz artık tam zamanlı ve herhangi bir gün çıkmaya hazır.

Yakında yenidoğan tutuyor olacak - emzirmeyi denemeye hazır mısın?

Tüm bu ekstra ağırlığı taşımak sırtınızda öldürülebilir - nasıl yardım alınabileceği.

Bebeğin 39. haftada

Bebeğiniz bu hafta zamanını doldurmuş ve dünyayı selamlamak için bekliyor! Doğumdan sonra vücut ısısını kontrol etmeye yardımcı olmak için bir yağ tabakası oluşturmaya devam ediyor, ancak muhtemelen 50cm ölçüyor ve mini karpuzun büyüklüğü kadar 3 kilodan biraz daha ağır. (Erkekler kızlardan biraz daha ağır olma eğilimindedirler.) Cildinin dış katmanları, altında yeni ciltler oluştuğunda kayıyor.

39. hafta hamilelik serüveniniz

Haftalık ziyaretlerinizin her birinde, doktorunuz veya ebe bebeğinizin büyümesini ve pozisyonunu kontrol etmek için karın muayenesi yapacak. Ayrıca rahim ağzınızın olgunlaşmaya başlayıp başlamadığını görmek için bir iç muayene de yapabilir: yumuşatma, etkileme (inceltme) ve genişletme (açma). Ancak bu bilgilerle donanmış olsa bile, sağlık hizmeti sağlayıcınızın bebeğinizin tam olarak ne zaman geleceğini tam olarak tahmin etmesine imkan yoktur. Tahmini doğum tarihinizi geçerseniz, doktorunuz sizi gebeliğe devam etmenin güvenli olduğundan emin olmak için 40 hafta sonra fetal test (genellikle ultrason) için daha sık görmek isteyecektir. Kendi başınıza sancılarınız başlamaz ise, çoğu sağlık hizmeti sağlayıcısı, bir ila iki hafta sonra sancılar için uyaracaktır - veya er ya da geç bekletme riskinin bebeğinizi doğum yapma riskinden daha büyük olduğuna dair bir gösterge varsa daha fazla gecikmemek gerekeceğini söyleyecektir.

Beklerken, bebeğinizin hareketlerine dikkat etmeye devam etmek ve doktorunuzun veya ebenizin düşecek gibi görünüyorsa hemen bilmelerini sağlamak önemlidir. Bebeğiniz doğuma kadar aktif kalmalıdır ve etkinlikte gözle görülür bir yavaşlama bir sorun belirtisi olabilir. Ayrıca, suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız derhal doktorunuzu arayın. Bazen büyük miktarda sıvı fışkırması olur, ancak bazen sadece küçük bir fışkırma veya yavaş bir sızıntı olabilir. (Teşhisi kendiniz yapmaya çalışmayın. Sadece bir sızıntınız olduğundan şüpheleniyorsanız bile arayın.) Su gelse, kasılmalar kendi başlarına başlamazsa, doktorunuz tarafından uyarılırsınız.

Öğrenin: Vücudunuz doğumdan sonra nasıl değişir?

sancılarınız ve doğumunuz hızlı ve kolay olsa bile, eski kendiniz gibi hissetmeniz biraz zaman alacaktır. Zor olabilir, ancak buraya gelmek dokuz ay sürdüğünü hatırlamaya çalışın, böylece bir gecede - duygusal veya fiziksel olarak - geri zıplamayacaksınız.

Vücudunuzdan ne beklenir:

Hemen kilo vermeye başlayacaksınız. Muhtemelen bir süre hamilelik öncesi kilonuza geri dönmeyecek olsanız da, çoğu kadın 2-3 kiloluk bir bebek doğurduktan sonra ve amniyatik sıvı ve plesanta ve kan kaybettikten sonra yaklaşık 9 kilo daha hafiftir. Vücudunuzun hamilelik öncesi şeklini yeniden kazanması biraz zaman alsa da - hamile karnının istediğinizden daha uzun sürede geri toparlanmasına - ilk haftanın sonunda, muhtemelen yaklaşık 2 kilo ödem kaybedebilirsiniz.

LOCHİA DEŞARJI; Bebeğiniz doğduktan sonra uterusunuzun astarını oluşturan hücreler dağılmaya başlar. Bu, haftalarca süren lochia denilen bir deşarjla sonuçlanır. İlk başta, bu akıntı kanla karıştırılır, bu nedenle parlak kırmızı ve adet benzeri görünür, daha sonra durmadan önce rengi yavaşça artar, sonunda durmadan önce beyaz veya sarıya döner.

Duyguların değişken olacak. Doğum yapan birçok yeni anne ilk hafta veya ikisinde, "lohusa sendromu" nu yaşar. Kendinizi karamsar ve huysuz, bitkin, uyuyamaz veya tuzağa düşmüş veya endişeli hissedebilirsiniz. İştahınız da değişebilir - az ya da çok yemek isteyebilirsiniz. İyi haber şu ki bu duygusal karışıklık genellikle iki ila üç hafta içinde geçecek. Umutsuzluk veya hüzün duyguları devam ederse, sağlık uzmanınızla görüşün.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu arayın:

  • Bir saatte birden fazla hijyenik ped batırma, golf topundan daha büyük kan pıhtılaşması veya doğumdan dört gün veya daha sonra ortaya çıkan parlak kırmızı kanama gibi anormal vajinal kanama belirtileri vardır. Gecikmiş bir postpartum kanama denen şeye sahip olabilirsiniz. (Not: Bolca kanıyorsanız veya baş dönmesi, halsizlik, hızlı kalp atışı veya çarpıntı, hızlı veya sığ nefes alma, rutubetli cilt, huzursuzluk veya konfüzyon gibi şok belirtileriniz varsa 112'i arayın.)
  • Herhangi bir ateşi içerebilecek enfeksiyon belirtileri var; alt karın ağrısı veya kötü kokulu akıntı (endometrit belirtileri); idrar yapma zorluğu, ağrılı idrara çıkma, bulutlu veya kanlı idrar (idrar yolu enfeksiyonu belirtileri); bir yara bölgesi çevresinde kızarıklık, hassasiyet, akıntı veya şişlik (örneğin, kesiti kesik, epizyotomi veya laserasyon); genellikle sadece bir memede ağrılı, sert, kızarık bir alan ve ateş, titreme, kas ağrıları veya yorgunluk ve muhtemelen bir baş ağrısı (mastitis belirtileri, meme enfeksiyonu).
  • Bebeğiniz uyurken bile uyuyamamak, çocuğunuza zarar verebileceği gibi bir düşünceye sahip olmak, arka arkaya birkaç gün boyunca ağlamak veya panik atak geçirmek gibi doğum sonrası depresyon belirtileriniz var ise.

Daha hızlı bir şekilde nasıl kurtarılır:

  • Mümkün olduğu kadar dinlenin ve bebeğiniz uyurken uyumak için çaba gösterin. Bu, özellikle gün boyunca takip edilmesi zor bir tavsiye olabilir, ancak gerçekten yardımcı olur.
  • Ziyaretçileri ve onlarla harcadığınız zamanı sınırlayın. Telefonunuzu kapatmayı ve gelmek isteyenleri engellemek için kapınıza "uyukluyoruz" mesajı göndermeyi düşünün.
  • Dengeli bir diyet yapın.
  • Bol miktarda sıvı için. Kafein, alkol ve şekerli sodalardan kaçının.
  • Yemek pişirme, temizlik, çocuk bakımı, iş ve benzeri konularla ilgili yardım önerilerini kabul edin. Teklif alamadıysanız yardım isteyin. Zor, ama bize güvenin, arkadaşlarınız ve aileniz yardım etmek istiyor ve çoğu sizden onur duyacak. Ücretsiz olarak yardım alamıyorsanız, bir annenin yardımcısını, ev temizleyicisini, doğum sonrası doula veya sizi rahatlatabilecek başkalarını işe almayı düşünün.
  • Kendini izole etme. Arkadaşlarınızla, akrabalarınızla ve annelerle doğum deneyiminiz ve yeni doğmuş bir hayatınızla ilgili konuşmak başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Aktivite: Emzirme sütyenini satın al

Emzirmeyi planlıyorsanız ve henüz emzirme sütyenini satın almamışsanız, şimdi tam zamanı. Onları hastaneye getirin - rahatlık ve destek için onları isteyeceksiniz. Artık göğüsleriniz hamilelik öncesinden büyük olasılıkla daha büyüktür ve sütün içeri girmesiyle bir veya iki boyut daha artarlar. Alışveriş yaparken, herhangi bir sızıntıyı ve bir kısmını emmek için sutyeninize sokacak bazı göğüs pedleri alın "tıbbi dereceli" lanolin merhemleri. (Yüne alerjiniz varsa lanolin kullanmayın.)

İlginizi çekebilir

Alanında uzman kadromuz tarafından hazırlanmış haftalık, aylık içeriklerle daha bilinçli bir hamilelik süreci geçirin.
Icon